Vim 6.x - en to no translation catalogue (1634 entries)

en: 			  (Unimplemented)
no: 			  (Ikke implementert)

en: 
    	Last set from
no: 
    	Sist satt fra

en: 
    
    Arguments:
no: 
    
    Parametere:

en: 
    
    Usage:
no: 
    
    bruk:

en: 
              modified:
no: 
              modifisert:

en: 
             [not usable on this computer]
no: 
             [ikke brukbar på denne maskinen]

en: 
             [not usable with this version of Vim]
no: 
             [ikke brukbar med denne Vim-versjonen]

en: 
             host name:
no: 
             vertsnavn:

en: 
             user name:
no: 
             brukernavn:

en: 
            process ID:
no: 
            prosess-ID:

en: 
        Name        Args Range Complete  Definition
no: 
        Navn        Prm. Områd Fullfør   Definering

en: 
       #   line
no: 
       #   linje

en: 
       or:
no: 
       eller:

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
no: 
      # TIL tag        FRA  linje i fil/tekst

en: 
     jump line  col file/text
no: 
     hopp linje kol fil/tekst

en: 
    # %s History (newest to oldest):
no: 
    # %s-historie (nyeste til eldste):

en: 
    # Buffer list:
no: 
    # Bufferliste:

en: 
    # File marks:
no: 
    # Filmerker:

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
no: 
    # Historie for merker inne i filer (yngst til eldst):

en: 
    # Jumplist (newest first):
no: 
    # Hoppliste (nyeste først):

en: 
    # Last Substitute String:
    $
no: 
    # Siste erstatningstekst:
    $

en: 
    # Registers:
no: 
    # Registere:

en: 
    # global variables:
no: 
    # globale variabler:

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.
        If this is the case, be careful not to end up with two
        different instances of the same file when making changes.
no: 
    (1) Det er mulig et annet program redigerer den samme filen.
        Hvis det er tilfelle, vær forsiktig så du ikke ender opp med to
        forskjellige utgaver av den samme filen når du gjør forandringer.

en: 
    (2) An edit session for this file crashed.
no: 
    (2) En økt for denne filen kræsjet.

en: 
    (You might want to write out this file under another name
no: 
    (Du vil kanskje lagre denne filen under et annet navn

en: 
    --- Autocommands ---
no: 
    --- Autokommandoer ---

en: 
    --- Global option values ---
no: 
    --- Globale valgverdier ---

en: 
    --- Local option values ---
no: 
    --- Lokale valgverdier ---

en: 
    --- Menus ---
no: 
    --- Menyer ---

en: 
    --- Options ---
no: 
    --- Valg ---

en: 
    --- Registers ---
no: 
    --- Registere ---

en: 
    --- Signs ---
no: 
    --- Skilt ---

en: 
    --- Syntax items ---
no: 
    --- Syntakselementer ---

en: 
    --- Syntax sync items ---
no: 
    --- "Syntax sync"-elementer ---

en: 
    --- Terminal codes ---
no: 
    --- Terminalkoder ---

en: 
    --- Terminal keys ---
no: 
    --- Terminaltaster ---

en: 
    16-bit MS-DOS version
no: 
    16-bits MS-DOS-versjon

en: 
    32-bit MS-DOS version
no: 
    32-bits MS-DOS-versjon

en: 
    Arguments recognised by gvim (Athena version):
no: 
    Parametere gjenkjent av gvim (Athena-versjon):

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
no: 
    Parametere gjenkjent av gvim (GTK+-versjon):

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
no: 
    Parametere gjenkjent av gvim (Motif-versjon):

en: 
    Arguments recognised by gvim (RISC OS version):
no: 
    Parametere gjenkjent av gvim (RISC OS-versjon):

en: 
    Arguments recognised by gvim (neXtaw version):
no: 
    Parametere gjenkjent av gvim (neXtaw-versjon):

en: 
    Big version
no: 
    Stor ("big") versjon

en: 
    Cannot create pipes
no: 
    Kan ikke opprette rør ("pipe")

en: 
    Cannot execute shell
no: 
    Kan ikke kjøre skall

en: 
    Cannot execute shell sh
no: 
    Kan ikke kjøre skallet sh

en: 
    Cannot fork
no: 
    Kan ikke opprette tvillingprosess ("fork")

en: 
    Command terminated
no: 
    Kommando avsluttet

en: 
    Compiled
no: 
    Kompilert

en: 
    Found a swap file by the name "
no: 
    Fant en swapfil ved navn "

en: 
    Huge version
no: 
    Diger ("huge") versjon

en: 
    Included patches:
no: 
    Inkluderte patcher:

en: 
    MS-Windows 16-bit version
no: 
    MS-Windows 16-bits versjon

en: 
    MS-Windows 16/32-bit GUI version
no: 
    MS Windows 16/32-bits grafisk versjon

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
no: 
    MS-Windows 32-bits GUI-versjon

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
no: 
    MS-Windows 32-bits konsollversjon

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
no: 
    MS Windows 64-bits grafisk versjon

en: 
    MacOS X (unix) version
no: 
    MacOS X (unix)-versjon

en: 
    MacOS X version
no: 
    MacOS X-versjon

en: 
    MacOS version
no: 
    MacOS-versjon

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
no: 
    Det er mulig ingen forandringer ble gjort, eller Vim oppdaterte ikke swapfilen.

en: 
    More info with: "vim -h"
no: 
    Mer info med: "vim -h"

en: 
    Normal version
no: 
    Normal versjon

en: 
    RISC OS version
no: 
    RISC OS-versjon

en: 
    Small version
no: 
    Liten ("small") versjon

en: 
    Tiny version
no: 
    Spinkel ("tiny") versjon

en: 
    Vim: Got X error
no: 
    Vim: Mottok X-feil

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
no: 
    ADVARSEL: Originalfilen kan bli tapt eller ødelagt

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
no: 
    [bytes] totalt alloc-frigjort %lu-%lu, i bruk %lu, topp-bruk %lu

en: 
    change line  col text
no: 
    forand linje kol tekst

en: 
    mark line  col file/text
no: 
    merk linje kol fil/tekst

en: 
    shell returned
no: 
    skallet returnerte

en: 
    syncing on items
no: 
    synkroniserer på elementer

en:                               for Vim defaults
no:                                   for standard Vim

en:                               for two modes
no:                                   for to moduser

en:              dated:
no:              datert:

en:           owned by:
no:           eies av:

en:          [cannot be opened]
no:          [kan ikke åpnes]

en:          [cannot be read]
no:          [kan ikke leses]

en:          [does not look like a Vim swap file]
no:          [ser ikke ut som en Vim-swapfil]

en:          [from Vim version 3.0]
no:          [fra Vim versjon 3.0]

en:          file name:
no:          filnavn:

en:       -- none --
no:       -- ingen --

en:       NEWER than swap file!
no:       NYERE enn swapfil!

en:       user exrc file: "
no:          exrc-fil for brukere: "

en:      user vimrc file: "
no:         vimrc-fil for brukere: "

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
no:     Hvis det er tilfelle, bruk ":recover" eller "vim -r

en:     If you did this already, delete the swap file "
no:     Hvis du har gjort dette allerede, slett swapfilen "

en:     Quit, or continue with caution.
no:     Avslutt, eller fortsett med varsomhet.

en:     line=%ld  id=%d  name=%s
no:     linje=%ld  id=%d  navn=%s

en:     system menu file: "
no:           menyfil på systemet: "

en:     user gvimrc file: "
no:        gvimrc-fil for brukere: "

en:    In current directory:
no:    I nåværende katalog:

en:    In directory
no:    I katalog

en:    Using specified name:
no:    Bruker spesifisert navn:

en:    dated:
no:    datert:

en:    host name:
no:    vertsnavn:

en:    system vimrc file: "
no:         vimrc-fil på systemet: "

en:   (Already listed)
no:   (Allerede listet)

en:   2nd user exrc file: "
no:    exrc-fil nr. 2 for brukere: "

en:   DEBUG BUILD
no:   DEBUGGINGSVERSJON

en:   Features included (+) or not (-):
no:   Funksjoner inkludert (+) eller ikke (-):

en:   NOT FOUND
no:   IKKE FUNNET

en:   Using tag with different case!
no:  Bruker tag med forskjellig bokstavstørrelse!

en:   fall-back for $VIM: "
no:        $VIM faller tilbake på: "

en:   system gvimrc file: "
no:        gvimrc-fil på systemet: "

en:  # pid    database name                       prepend path
no:  # pid    databasenavn                        legg til sti

en:  (Interrupted)
no:  (Avbrutt)

en:  (NOT FOUND)
no:  (IKKE FUNNET)

en:  (includes previously listed match)
no:  (inkluderer tidligere utlistede treff)

en:  (insert)
no:  (sett inn)

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
no:  (sett inn) Rulling (^E/^Y)

en:  (line deleted)
no:  (linjen slettet)

en:  (not supported)
no:  (ikke støttet)

en:  (paste)
no:  (lim inn)

en:  (replace)
no:  (erstatt)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
no:  (erstatt) Rulling (^E/^Y)

en:  (still running)
no:  (kjører fortsatt)

en:  (vreplace)
no:  (v-erstatt)

en:  2nd user vimrc file: "
no:   vimrc-fil nr. 2 for brukere: "

en:  3rd user vimrc file: "
no:   vimrc-fil nr. 3 for brukere: "

en:  Adding
no:  Legger til

en:  Arabic
no:  arabisk

en:  CONVERSION ERROR
no:  KONVERTERINGSFEIL

en:  Command-line completion (^V^N^P)
no:  Kommandolinje-fullføring (^V^N^P)

en:  Copy %d of %d
no:  Kopi %d av %d

en:  Definition completion (^D^N^P)
no:  Fullføring av defineringer (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
no:  Fullføring fra ordliste (^K^N^P)

en:  FAILED
no:  FEILET

en:  File name completion (^F^N^P)
no:  Fullføring av filnavn (^F^N^P)

en:  Hebrew
no:  hebraisk

en:  INSERT
no:  SETT INN

en:  Keyword Local completion (^N^P)
no:  Lokal nøkkelordfullføring (^N^P)

en:  Keyword completion (^N^P)
no:  Nøkkelordfullføring (^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
no:  Omni-fullføring (^O^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
no:  Stimønster-fullføring (^N^P)

en:  REPLACE
no:  ERSTATT

en:  REVERSE
no:  OMVENDT

en:  SELECT
no:  VELG

en:  SELECT BLOCK
no:  VELG BLOKK

en:  SELECT LINE
no:  VELG LINJE

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
no:  MELLOMROM/d/j: Skjerm/side/linje ned, b/u/k: Opp, q: Avslutt

en:  Spelling suggestion (^S^N^P)
no:  Staveforslag (^S^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
no:  Fullføring av tag (^]^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
no:  Thesaurus-fullføring (^T^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
no:  Brukerdefinert fullføring (^U^N^P)

en:  VISUAL
no:  VISUELL

en:  VISUAL BLOCK
no:  VISUELL BLOKK

en:  VISUAL LINE
no:  VISUELL LINJE

en:  VREPLACE
no:  V-ERSTATT

en:  Whole line completion (^L^N^P)
no:  Fullføring av hel linje (^L^N^P)

en:  [Modified]
no:  [Modifisert]

en:  [a]
no:  [l]

en:  [w]
no:  [s]

en:  appended
no:  lagt til

en:  cannot be used on this computer.
no:  kan ikke brukes på denne maskinen.

en:  cannot be used with this version of Vim.
no:  kan ikke brukes med denne Vim-versjonen.

en:  f-b for $VIMRUNTIME: "
no: $VIMRUNTIME faller tilbake på: "

en:  in Win32s mode
no:  i Win32s-modus

en:  line breaks
no:  linjeskift

en:  lines before top line
no:  linjer før topplinje

en:  marks
no:  merker

en:  on %ld lines
no:  i %ld linjer

en:  on 1 line
no:  i 1 linje

en:  or more
no:  eller mer

en:  returned
no:  returnerte

en:  vim [arguments]
no:  vim [parametere]

en:  with OLE support
no:  med OLE-støtte

en:  written
no:  skrevet

en: "
        to avoid this message.
no: "
        for å unngå denne meldingen.

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
no: "
        for å gjenopprette forandringene (se ":help recovery").

en: " already exists!
no: " finnes allerede!

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
no: # Denne viminfo-filen ble generert av Vim %s.

en: # Value of 'encoding' when this file was written
no: # Verdien av 'encoding' når denne filen ble skrevet

en: # You may edit it if you're careful!
no: # Du kan redigere den hvis du er forsiktig!

en: %-5s: %-30s (Usage: %s)
no: %-5s: %-30s (Bruk: %s)

en: %3d  %s %s  line %ld
no: %3d  %s %s  linje %ld

en: %<%f%h%m%=Page %N
no: %<%f%h%m%=Side %N

en: %d buffers deleted
no: %d buffere ble slettet

en: %d buffers unloaded
no: %d buffere ble lastet ut

en: %d buffers wiped out
no: %d buffere ble visket ut

en: %d duplicate word(s) in %s
no: %d duplisert(e) ord i %s

en: %d files to edit
no: %d filer å redigere

en: %d more files to edit.  Quit anyway?
no: %d andre filer å redigere. Avslutt likevel?

en: %d of %d edited
no: %d av %d redigert

en: %ld Cols;
no: %ld Kol;

en: %ld characters
no: %ld tegn

en: %ld fewer lines
no: %ld linjer fjernet

en: %ld lines %sed %d times
no: %ld linjer "%s"-et %d ganger

en: %ld lines %sed 1 time
no: %ld linjer "%s"-et 1 gang

en: %ld lines --%d%%--
no: %ld linjer --%d%%--

en: %ld lines changed
no: %ld linjer forandret

en: %ld lines filtered
no: %ld linjer filtrert

en: %ld lines indented
no: %ld linjer rykket inn

en: %ld lines moved
no: %ld linjer flyttet

en: %ld lines to indent...
no: %ld linjer å rykke inn ...

en: %ld lines yanked
no: %ld linjer kopiert til utklippstavlen

en: %ld lines,
no: %ld linjer,

en: %ld matches
no: %ld treff

en: %ld more lines
no: %ld linjer lagt til

en: %ld seconds ago
no: %ld sekunder siden

en: %ld substitutions
no: %ld erstatninger

en: %s Autocommands for "%s"
no: %s Autokommandoer for "%s"

en: %s aborted
no: %s avbrutt

en: %s discarded
no: %s forkastet

en: %s line %ld
no: %s linje %ld

en: %s made pending
no: %s satt på venting

en: %s resumed
no: %s gjenopptatt

en: %s returning #%ld
no: %s returnerer #%ld

en: %s returning %s
no: %s returnerer %s

en: %s value differs from what is used in another .aff file
no: %s-verdi er forskjellig fra det som er bruk i en annen .aff-fil

en: %s, line %ld
no: %s, linje %ld

en: %sviminfo: %s in line:
no: %sviminfo: %s i linje:

en: &Cancel
no: &Avbryt

en: &Dismiss
no: &Forkast

en: &Help
no: &Hjelp

en: &OK
    &Cancel
no: &OK
    &Avbryt

en: &OK
    &Load File
no: &OK
    &Åpne fil

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
no: &Åpne skrivebeskyttet
    &Rediger likevel
    &Gjenopprett
    &Slett den
    &Avslutt
    Av&bryt

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
no: &Åpne skrivebeskyttet
    &Rediger likevel
    &Gjenopprett
    &Avslutt
    Av&bryt

en: &Replace
no: E&rstatt

en: &Undo
no: &Angre

en: &Yes
    &No
no: &Ja
    &Nei

en: &Yes
    &No
    &Cancel
no: &Ja
    &Nei
    &Avbryt

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
no: &Ja
    &Nei
    &Lagre alle
    &Forkast alle
    &Avbryt

en: ' not known. Available builtin terminals are:
no: ' ikke kjent. Tilgjengelige innebygde terminaler er:

en: 'columns' is not 80, cannot execute external commands
no: 'columns' er ikke 80, kan ikke utføre eksterne kommandoer

en: 'dictionary' option is empty
no: 'dictionary'-valget er tomt

en: 'history' option is zero
no: 'history'-valget er null

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
no: 'readonly'-valget er satt for "%s".
    Vil du lagre likevel?

en: 'thesaurus' option is empty
no: 'thesaurus'-valget er tomt

en: (%d of %d)%s%s:
no: (%d av %d)%s%s:

en: (Interrupted)
no: (Avbrutt)

en: (Invalid)
no: (Ugyldig)

en: +			Start at end of file
no: +			Start på slutten av filen

en: +-%s%3ld lines:
no: +-%s%3ld linjer:

en: +--%3ld lines folded
no: +--%3ld linjer foldet

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
no: +<lnr>		Start på linje <lnr>

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
no: +reverse		Ikke bruk invers video (også: +rv)

en: ,
    or the file has been damaged.
no: ,
    eller filen er blitt ødelagt.

en: -               read text from stdin
no: -               les tekst fra stdin

en: --			Only file names after this
no: --			Bare filnavn etter dette

en: -- More --
no: -- Mer --

en: -- Searching...
no: -- Søker ...

en: --- Included files
no: --- Inkluderte filer

en: --Deleted--
no: --Slettet--

en: --No lines in buffer--
no: --Ingen linjer i bufferen--

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
no: --cmd <kommando>	Kjør <kommando> før lasting av vimrc-filer

en: --columns <number>	Initial width of window in columns
no: --columns <antall>	Innledende bredde på vindu i kolonner

en: --literal		Don't expand wildcards
no: --literal		Ikke utvid jokertegn

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
no: --noplugin		Ikke last plugin-skripts

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
no: --remote <filer>	Rediger <filer> på en Vim-tjener hvis mulig

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
no: --remote-expr <uttrykk>	Evaluer <uttrykk> på en Vim-tjener og skriv resultatet

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
no: --remote-send <nøkler>	Send <nøkler> til en Vim-tjener og avslutt

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
no: --remote-silent <filer>  Samme, ikke klag hvis tjeneren mangler

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
no: --remote-wait <filer>  Som --remote men vent på filer som blir redigert

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
no: --remote-wait-silent <files>  Samme, ikke klag hvis tjeneren mangler

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
no: --role <role>	Sett en unik "role" for å identifisere hovedvinduet

en: --rows <number>	Initial height of window in rows
no: --rows <antall>	Innledende høyde på vindu i rader

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
no: --serverlist		List navn på tilgjengelige Vim-tjenere og avslutt

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
no: --servername <navn>	Send til/bli Vim-tjeneren <navn>

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
no: --socketid <xid>	Åpne Vim innenfor et annet GTK-skjermelement

en: --version		Print version information and exit
no: --version		Skriv versjonsinformasjon og avslutt

en: -A			Start in Arabic mode
no: -A			Start i arabisk modus

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
no: -C			Kompatibel med Vi: 'compatible'

en: -D			Debugging mode
no: -D			Debuggingsmodus

en: -F			Start in Farsi mode
no: -F			Start i persisk (Farsi) modus

en: -H			Start in Hebrew mode
no: -H			Start i hebraisk modus

en: -L			Same as -r
no: -L			Samme som -r

en: -M			Modifications in text not allowed
no: -M			Modifiseringer i teksten ikke tillatt

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
no: -N			Ikke helt Vi-kompatibel: 'nocompatible'

en: -O[N]		Like -o but split vertically
no: -O[N]		Som -o men splitt loddrett

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
no: -P <foreldretittel>	Start Vim innenfor et foreldreprogram

en: -R			Readonly mode (like "view")
no: -R			Skrivebeskyttet modus (som "view")

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
no: -S <økt>		Kjør filen <økt> etter lasting av første fil

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
no: -T <terminal>	Sett terminaltypen til <terminal>

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
no: -U <gvimrc>		Bruk <gvimrc> istedenfor eventuell .gvimrc

en: -V[N]		Verbose level
no: -V[N]		Informasjonsnivå ("Verbose")

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
no: -W <utskript>	Skriv alle skrevne kommandoer til filen <utskript>

en: -X			Do not connect to X server
no: -X			Unngå oppkobling til X-tjener

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
no: -Z			Begrenset modus (som "rvim")

en: -b			Binary mode
no: -b			Binærmodus

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
no: -background <farge>	Bruk <farge> på bakgrunnen (også: -bg)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
no: -boldfont <skrifttype>	Bruk <skrifttype> på fet skrift

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
no: -borderwidth <bredde>	Bruk en rammebredde tilsvarende <bredde> (også: -bw)

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
no: -c <kommando>	Kjør <kommando> etter lasting av første fil

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
no: -d			Differanse-modus (som "vimdiff")

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
no: -dev <enhet>		Bruk <enhet> for I/U

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
no: -display <display>	Koble Vim til denne spesielle X-tjeneren

en: -display <display>	Run Vim on <display>
no: -display <display>	Kjør Vim på <display>

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
no: -display <display>	Kjør Vim på <display> (også: --display)

en: -e			Ex mode (like "ex")
no: -e			Ex-modus (som "ex")

en: -f			Don't use newcli to open window
no: -f			Ikke bruk newcli for å åpne vindu

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
no: -f  eller  --nofork	Forgrunn: Ikke fork når GUI-et startes

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
no: -font <skrifttype>		Bruk <skrifttype> på normal tekst (også: -fn)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
no: -foreground <farge>	Bruk <farge> på normal tekst (også: -fg)

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
no: -g			Kjør med GUI (som "gvim")

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
no: -geometry <geom>	Bruk <geom> for innledende vindusplassering (også: -geom)

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
no: -h  eller  --help	Skriv hjelpen (denne teksten) og avslutt

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
no: -i <viminfo>		Bruk <viminfo> istedenfor .viminfo

en: -iconic		Start Vim iconified
no: -iconic		Start Vim som ikon

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
no: -italicfont <skrifttype>	Bruk <skrifttype> på skrå tekst

en: -l			Lisp mode
no: -l			Lisp-modus

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
no: -m			Modifisering (lagring av filer) ikke tillatt

en: -menuheight <height>	Use a menu bar height of <height> (also: -mh)
no: -menuheight <høyde>	Bruk en menyblokkhøyde tilsvarende <høyde> (også: -mh)

en: -n			No swap file, use memory only
no: -n			Ingen swapfil, bruk bare hukommelsen

en: -name <name>		Use resource as if vim was <name>
no: -name <navn>		Bruk ressurs som om Vim var <navn>

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
no: -o[N]		Åpne N vinduer (standard: Ett for hver fil)

en: -q [errorfile]  edit file with first error
no: -q [feilfil]    rediger fil med første feil

en: -r			List swap files and exit
no: -r			List swapfiler og avslutt

en: -r (with file name)	Recover crashed session
no: -r (med filnavn)	Gjenopprett kræsjet økt

en: -register		Register this gvim for OLE
no: -register		Registrer gvim for OLE

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
no: -reverse		Bruk invers video (også: -rv)

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
no: -s			Stille (batch) modus (bare for "ex")

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
no: -s <innskript>	Les normalmodus-kommandoer fra filen <innskript>

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
no: -scrollbarwidth <bredde>  Bruk en rullefeltbredde tilsvarende <bredde> (også: -sw)

en: -t tag          edit file where tag is defined
no: -t tag          rediger fil hvor en tag er definert

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
no: -u <vimrc>		Bruk <vimrc> istedenfor eventuell .vimrc

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
no: -unregister		Fjern OLE-registrering for gvim

en: -v			Vi mode (like "vi")
no: -v			Vi-modus (som "vi")

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
no: -w <utskript>	Legg alle skrevne kommandoer til filen <utskript>

en: -x			Edit encrypted files
no: -x			Rediger krypterte filer

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
no: -xrm <ressurs>	Sett den spesifiserte ressursen

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
no: -y			Lett modus (som "evim", uten modus)

en: / line ignored in %s line %d: %s
no: '/'-linje ignorert i %s linje %d: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %d: %s
no: '/encoding='-linje etter ord ignorert i %s linje %d: %s

en: 1 buffer deleted
no: 1 buffer ble slettet

en: 1 buffer unloaded
no: 1 buffer ble lastet ut

en: 1 buffer wiped out
no: 1 buffer ble visket ut

en: 1 character
no: 1 tegn

en: 1 line %sed %d times
no: 1 linje "%s"-et %d ganger

en: 1 line %sed 1 time
no: 1 linje "%s"-et 1 gang

en: 1 line --%d%%--
no: 1 linje --%d%%--

en: 1 line changed
no: 1 linje forandret

en: 1 line indented
no: 1 linje rykket inn

en: 1 line less
no: 1 linje fjernet

en: 1 line moved
no: 1 linje flyttet

en: 1 line yanked
no: 1 linje kopiert til utklippstavlen

en: 1 line,
no: 1 linje,

en: 1 match
no: 1 treff

en: 1 more file to edit.  Quit anyway?
no: 1 annen fil å redigere. Avslutt likevel?

en: 1 more line
no: 1 linje lagt til

en: 1 substitution
no: 1 erstatning

en: 2nd user gvimrc file: "
no:  gvimrc-fil nr. 2 for brukere: "

en: 3rd user gvimrc file: "
no:  gvimrc-fil nr. 3 for brukere: "

en: : Send expression failed.
no: : Sending av uttrykk feilet.

en: : Send failed.
no: : Send feilet.

en: : Send failed. Trying to execute locally
no: : Send feilet. Prøver å utføre lokalt

en: ; match
no: ; samsvarer med

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o
no: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oktal %03o

en: <buffer object (deleted) at %8lX>
no: <bufferobjekt (slettet) ved %8lX>

en: <cannot open>
no: <kan ikke åpne>

en: <empty>
no: <tom>

en: <window %d>
no: <vindu %d>

en: <window object (deleted) at %.8lX>
no: <vindusobjekt (slettet) ved %.8lX>

en: <window object (unknown) at %.8lX>
no: <vindusobjekt (ukjent) ved %.8lX>

en: > %d, Hex %04x, Octal %o
no: > %d, Hex %04x, Oktal %o

en: > %d, Hex %08x, Octal %o
no: > %d, Hex %08x, Oktal %o

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
no: ??? Herfra til ???SLUTT kan linjer være rotet til

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
no: ??? Herfra til ???SLUTT kan linjer ha blitt lagt til eller slettet

en: ???: Sorry, this command is disabled, the MzScheme library could not be loaded.
no: ???: Denne kommandoen er deaktivert, MzScheme-biblioteket kunne ikke lastes.

en: ???BLOCK MISSING
no: ???BLOKK MANGLER

en: ???EMPTY BLOCK
no: ???TOM BLOKK

en: ???END
no: ???SLUTT

en: ???LINE COUNT WRONG
no: ???FEIL LINJEANTALL

en: ???LINES MISSING
no: ???LINJER MANGLER

en: ???MANY LINES MISSING
no: ???MANGE LINJER MANGLER

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
no: ANCHOR_BUF_SIZE for liten.

en: Add a new database
no: Legg til en ny database

en: Added cscope database %s
no: La til cscope-database %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
no: Affiks også brukt for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST i %s linje %d: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
no: Affiksnavn for langt i %s linje %d: %s

en: All
no: Alt

en: All cscope databases reset
no: Alle cscope-databaser resatt

en: All included files were found
no: Alle inkluderte filer ble funnet

en: Already at newest change
no: Allerede ved nyeste forandring

en: Already at oldest change
no: Allerede ved eldste forandring

en: Already only one window
no: Allerede bare ett vindu

en: Append File
no: Legg til fil

en: Argument missing after
no: Parameter mangler etter

en: At line
no: På linje

en: Attempt to open script file again: "
no: Forsøk på å åpne skriptfilen igjen: "

en: Back at original
no: Tilbake i originalen

en: Backwards range given, OK to swap
no: Område bakover er angitt, OK å swappe

en: Become a registered Vim user!
no: Bli registrert bruker av Vim!

en: Beep!
no: Pip!

en: Before byte %ld
no: Før byte %ld

en: Bot
no: Bunn

en: Both SAL and SOFO lines in %s
no: Både SAL- og SOFO-linjer i %s

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
no: Stoppunkt i "%s%s" linje %ld

en: Broken condition in %s line %d: %s
no: Brutt betingelse i %s linje %d: %s

en: Browse class
no: Bla gjennom klasse

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
no: COMPOUNDSYLMAX brukt uten SYLLABLE

en: Calling shell to execute: "%s"
no: Kaller skall for å utføre "%s"

en: Can't find temp file for conversion
no: Kan ikke finne midlertidig fil for konvertering

en: Cancel
no: Avbryt

en: Cannot connect to Netbeans
no: Kan ikke koble til Netbeans

en: Cannot connect to Netbeans #2
no: Kan ikke koble til Netbeans #2

en: Cannot create
no: Kan ikke opprette

en: Cannot execute
no: Kan ikke utføre

en: Cannot open NIL:
no: Kan ikke åpne NIL:

en: Cannot open file "%s"
no: Kan ikke åpne filen "%s"

en: Cannot open for reading: "
no: Kan ikke åpne for lesing: "

en: Cannot open for script output: "
no: Kan ikke åpne for skript-utdata: "

en: Cannot source a directory: "%s"
no: Kan ikke kjøre en katalog: "%s"

en: Change "%.*s" to:
no: Forandre "%.*s" til:

en: Choice number (<Enter> cancels):
no: Valgnummer (<Enter> avbryter)

en: Close
no: Lukk

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %ld of %ld; Byte %ld of %ld
no: Kol %s av %s; Linje %ld av %ld; Ord %ld av %ld; Byte %ld av %ld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %ld of %ld; Char %ld of %ld; Byte %ld of %ld
no: Kol %s av %s; linje %ld av %ld; ord %ld av %ld; tegn %ld av %ld; byte %ld av %ld

en: Command Line
no: Kommandolinje

en: Compilation:
no: Kompilering:

en: Compiler:
no: Kompilator:

en: Compressed %d of %d nodes; %d (%d%%) remaining
no: Pakket %d av %d noder; %d (%d%%) igjen

en: Compressing word tree...
no: Pakker ordtre ...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
no: Konverteringsfeil for ord i %s linje %d: %s

en: Conversion in %s not supported
no: Konvertering i %s ikke støttet

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
no: Konvertering i %s ikke støttet: Fra %s til %s

en: Conversion with 'charconvert' failed
no: Konvertering med 'charconvert' feilet

en: Could not fix up function pointers to the DLL!
no: Klarte ikke ordne opp i funksjonspekere til DLL-en!

en: Could not load vim32.dll!
no: Klarte ikke laste vim32.dll!

en: Cscope tag: %s
no: Cscope-tag: %s

en: Current %slanguage: "%s"
no: Nåværende %sspråk: "%s"

en: Delete the .swp file afterwards.
no: Slett ".swp"-filen etterpå.

en: Diff with Vim
no: Differanse med Vim

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
no: Forskjellig kombinasjonsflagg i affiksblokk som fortsetter i %s linje %d: %s

en: Direction
no: Retning

en: Directories
no: Kataloger

en: Directory	*.nothing
no: Katalog	*.ingenting

en: Do you really want to write to it
no: Vil du virkelig skrive til den

en: Done!
no: Ferdig!

en: Double ; in list of variables
no: Dobbel ; i variabelliste

en: Down
no: Ned

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %d: %s
no: Duplisert '/encoding='-linje ignorert i %s linje %d: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %d: %s
no: Duplisert '/regions='-linje ignorert i %s linje %d: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
no: Duplisert affiks i %s linje %d: %s

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
no: Duplisert tegn i MAP i %s linje %d

en: Duplicate word in %s line %d: %s
no: Duplisert ord i %s linje %d: %s

en: E100: No other buffer in diff mode
no: E100: Ingen annen buffer i differansemodus

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
no: E101: Mer enn to buffere i differansemodus, vet ikke hvilken som skal brukes

en: E102: Can't find buffer "%s"
no: E102: Kan ikke finne buffer "%s"

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
no: E103: Bufferen "%s" er ikke i differansemodus

en: E104: Escape not allowed in digraph
no: E104: Escape er ikke lovlig i spesialtegn

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
no: E105: Bruk av :loadkeymap utenfor en kjørt fil

en: E107: Missing parentheses: %s
no: E107: Mangler parenteser: %s

en: E108: No such variable: "%s"
no: E108: Variabelen finnes ikke: "%s"

en: E109: Missing ':' after '?'
no: E109: Mangler ':' etter '?'

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
no: E10: \ skulle ha vært fulgt av /, ? eller &

en: E110: Missing ')'
no: E110: Mangler ')'

en: E111: Missing ']'
no: E111: Mangler ']'

en: E112: Option name missing: %s
no: E112: Navn på valg mangler: %s

en: E113: Unknown option: %s
no: E113: Ukjent valg: %s

en: E114: Missing quote: %s
no: E114: Mangler anførselstegn ("): %s

en: E115: Missing quote: %s
no: E115: Mangler apostrof ('): %s

en: E117: Unknown function: %s
no: E117: Ukjent funksjon: %s

en: E118: Too many arguments for function: %s
no: E118: For mange parametere til funksjonen: %s

en: E119: Not enough arguments for function: %s
no: E119: Ikke nok parametere til funksjonen: %s

en: E11: Invalid in command-line window; <CR> executes, CTRL-C quits
no: E11: Ugyldig i kommandolinjevindu; <ENTER> utfører, CTRL-C avslutter

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
no: E120: Bruk av "<SID>" utenfor skript-sammenheng: %s

en: E121: Undefined variable: %s
no: E121: Udefinert variabel: %s

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
no: E122: Funksjonen %s eksisterer allerede, legg til ! for å erstatte den

en: E124: Missing '(': %s
no: E124: Mangler '(': %s

en: E125: Illegal argument: %s
no: E125: Ugyldig parameter: %s

en: E126: Missing :endfunction
no: E126: Mangler :endfunction

en: E128: Function name must start with a capital or contain a colon: %s
no: E128: Funksjonsnavn må ha stor forbokstav eller inneholde et kolon: %s

en: E129: Function name required
no: E129: Funksjonsnavn nødvendig

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
no: E12: Kommandoen er ikke tillatt fra exrc/vimrc i nåværende katalog eller tagsøk

en: E130: Unknown function: %s
no: E130: Ukjent funksjon: %s

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
no: E131: Kan ikke slette funksjonen %s: Den er i bruk

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
no: E132: Funksjonskalldybden er større enn 'maxfuncdepth'

en: E133: :return not inside a function
no: E133: :return er ikke innenfor en funksjon

en: E134: Move lines into themselves
no: E134: Flytting av linjer inn i seg selv

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
no: E135: *Filter* Autokommandoer må ikke forandre nåværende buffer

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
no: E136: viminfo: For mange feil, hopper over resten av filen

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
no: E137: Viminfo-fil er ikke skrivbar: %s

en: E138: Can't write viminfo file %s!
no: E138: Kan ikke lagre viminfo-fil %s!

en: E139: File is loaded in another buffer
no: E139: Filen er lastet i en annen buffer

en: E13: File exists (add ! to override)
no: E13: Filen finnes (legg til ! for å overstyre)

en: E140: Use ! to write partial buffer
no: E140: Bruk ! for å skrive delvis buffer

en: E141: No file name for buffer %ld
no: E141: Mangler filnavn for buffer %ld

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
no: E142: Filen ble ikke lagret: Lagring er deaktivert med 'write'-valget

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
no: E143: Autokommandoer slettet uventet den nye bufferen %s

en: E144: Non-numeric argument to :z
no: E144: Ikke-numerisk parameter til :z

en: E145: Shell commands not allowed in rvim
no: E145: Skallkommandoer er ikke tillatt i rvim

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
no: E146: Regulære uttrykk kan ikke bli adskilt av bokstaver

en: E147: Cannot do :global recursive
no: E147: Kan ikke gjøre :global rekursiv

en: E148: Regular expression missing from global
no: E148: Regulært uttrykk mangler i global kommando

en: E149: Sorry, no help for %s
no: E149: Dessverre ingen hjelp for %s

en: E14: Invalid address
no: E14: Ugyldig adresse

en: E150: Not a directory: %s
no: E150: Er ikke en katalog: %s

en: E152: Cannot open %s for writing
no: E152: Kan ikke åpne %s for skriving

en: E153: Unable to open %s for reading
no: E153: Kan ikke åpne %s for lesing

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
no: E154: Duplikat-tag "%s" i filen %s/%s

en: E155: Unknown sign: %s
no: E155: Ukjent skilt: %s

en: E156: Missing sign name
no: E156: Mangler skiltnavn

en: E157: Invalid sign ID: %ld
no: E157: Ulovlig skilt-ID: %ld

en: E158: Invalid buffer name: %s
no: E158: Ugyldig buffernavn: %s

en: E159: Missing sign number
no: E159: Mangler skiltnummer

en: E15: Invalid expression: %s
no: E15: Ugyldig uttrykk: %s

en: E160: Unknown sign command: %s
no: E160: Ukjent skiltkommando: %s

en: E161: Breakpoint not found: %s
no: E161: Fant ikke stoppunkt: %s

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
no: E162: Ikke lagret siden siste forandringer i bufferen "%s"

en: E163: There is only one file to edit
no: E163: Det er bare en fil å redigere

en: E164: Cannot go before first file
no: E164: Kan ikke gå forbi første fil

en: E165: Cannot go beyond last file
no: E165: Kan ikke gå forbi siste fil

en: E166: Can't open linked file for writing
no: E166: Kan ikke åpne lenket fil for skriving

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
no: E167: :scriptencoding brukt utenfor en kjørt fil

en: E168: :finish used outside of a sourced file
no: E168: :finish brukt utenfor en kjørt fil

en: E169: Command too recursive
no: E169: Kommando altfor rekursiv

en: E16: Invalid range
no: E16: Ugyldig område

en: E170: Missing :endfor
no: E170: Mangler :endfor

en: E170: Missing :endwhile
no: E170: Mangler :endwhile

en: E171: Missing :endif
no: E171: Mangler :endif

en: E172: Only one file name allowed
no: E172: Bare ett filnavn tillatt

en: E173: %ld more files to edit
no: E173: %ld andre filer å redigere

en: E173: 1 more file to edit
no: E173: 1 annen fil å redigere

en: E174: Command already exists: add ! to replace it
no: E174: Kommandoen finnes allerede: Legg til ! for å erstatte den

en: E175: No attribute specified
no: E175: Ingen attributt spesifisert

en: E176: Invalid number of arguments
no: E176: Ugyldig antall parametere

en: E177: Count cannot be specified twice
no: E177: Antall repeteringer kan ikke bli spesifisert to ganger

en: E178: Invalid default value for count
no: E178: Ugyldig standardverdi for antall repeteringer

en: E179: Argument required for -complete
no: E179: Trenger parameter til -complete

en: E17: "%s" is a directory
no: E17: "%s" er en katalog

en: E180: Invalid complete value: %s
no: E180: Ugyldig "complete"-verdi: %s

en: E181: Invalid attribute: %s
no: E181: Ugyldig attributt: %s

en: E182: Invalid command name
no: E182: Ugyldig kommandonavn

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
no: E183: Brukerdefinerte kommandoer må ha stor forbokstav

en: E184: No such user-defined command: %s
no: E184: Brukerdefinert kommando finnes ikke: %s

en: E185: Cannot find color scheme %s
no: E185: Kan ikke finne fargeoppsettet %s

en: E186: No previous directory
no: E186: Ingen tidligere katalog

en: E187: Unknown
no: E187: Ukjent

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
no: E188: Lesing av vindusposisjon er ikke implementert på denne plattformen

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
no: E189: "%s" finnes (legg til ! for å overstyre)

en: E18: Unexpected characters in :let
no: E18: Uventede tegn i :let

en: E190: Cannot open "%s" for writing
no: E190: Kan ikke åpne "%s" for skriving

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
no: E191: Parameter må være en bokstav eller vanlig/baklengs apostrof

en: E192: Recursive use of :normal too deep
no: E192: Rekursiv bruk av :normal er for dyp

en: E193: :endfunction not inside a function
no: E193: :endfunction er ikke innenfor en funksjon

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
no: E194: Ingen alternative filnavn tilgjengelig som erstatning for '#'

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
no: E195: Kan ikke åpne viminfo-fil for lesing

en: E196: No digraphs in this version
no: E196: Ingen spesialtegn i denne versjonen

en: E197: Cannot set language to "%s"
no: E197: Kan ikke sette språk til "%s"

en: E198: cmd_pchar beyond the command length
no: E198: cmd_pchar utenfor kommandolengden

en: E199: Active window or buffer deleted
no: E199: Aktivt vindu eller buffer slettet

en: E19: Mark has invalid line number
no: E19: Merket har et ugyldig linjenummer

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
no: E200: "*ReadPre"-autokommandoer gjorde filen uleselig

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
no: E201: "*ReadPre"-autokommandoer må ikke forandre nåværende buffer

en: E202: Conversion made file unreadable!
no: E202: Konverteringen gjorde filen uleselig!

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
no: E203: Autokommandoer slettet eller lastet ut buffer som skulle lagres

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
no: E204: Autokommando forandret linjeantall på en uventet måte

en: E205: Patchmode: can't save original file
no: E205: Patchmode: Kan ikke lagre originalfil

en: E206: Patchmode: can't touch empty original file
no: E206: patchmode: Kan ikke oppdatere tom originalfil

en: E207: Can't delete backup file
no: E207: Kan ikke slette backupfil

en: E208: Error writing to "%s"
no: E208: Feil under skriving til "%s"

en: E209: Error closing "%s"
no: E209: Feil under lukking av "%s"

en: E20: Mark not set
no: E20: Merket ble ikke satt

en: E210: Error reading "%s"
no: E210: Feil under lesing av "%s"

en: E211: File "%s" no longer available
no: E211: Filen "%s" er ikke lenger tilgjengelig

en: E212: Can't open file for writing
no: E212: Kan ikke åpne fil for skriving

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
no: E213: Kan ikke konvertere (legg til ! for å lagre uten konvertering)

en: E214: Can't find temp file for writing
no: E214: Kan ikke finne midlertidig fil for skriving

en: E215: Illegal character after *: %s
no: E215: Ulovlig tegn etter *: %s

en: E216: No such event: %s
no: E216: Handlingen finnes ikke: %s

en: E216: No such group or event: %s
no: E216: Gruppen eller handlingen finnes ikke: %s

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
no: E217: Kan ikke utføre autokommandoer for ALLE hendelser

en: E218: Autocommand nesting too deep
no: E218: Nøsting av autokommandoer for dyp

en: E219: Missing {.
no: E219: Mangler {.

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
no: E21: Kan ikke gjøre forandringer, 'modifiable' er av

en: E220: Missing }.
no: E220: Mangler }.

en: E222: Add to read buffer
no: E222: Legger til allerede lest buffer

en: E223: Recursive mapping
no: E223: Rekursiv mapping

en: E224: Global abbreviation already exists for %s
no: E224: Global forkortelse finnes allerede for %s

en: E225: Global mapping already exists for %s
no: E225: Global mapping finnes allerede for %s

en: E226: Abbreviation already exists for %s
no: E226: Forkortelse finnes allerede for %s

en: E227: Mapping already exists for %s
no: E227: Mappingen finnes allerede for %s

en: E228: makemap: Illegal mode
no: E228: makemap: Ulovlig modus

en: E229: Cannot start the GUI
no: E229: Kan ikke starte grafisk brukergrensesnitt (GUI)

en: E22: Scripts nested too deep
no: E22: Skripts nøstet for dypt

en: E230: Cannot read from "%s"
no: E230: Kan ikke lese fra "%s"

en: E231: 'guifontwide' invalid
no: E231: 'guifontwide' ugyldig

en: E232: Cannot create BalloonEval with both message and callback
no: E232: Kan ikke lage BalloonEval med både melding og tilbakekall

en: E233: Cannot open display
no: E233: Kan ikke åpne display

en: E234: Unknown fontset: %s
no: E234: Ukjent skrifttypesett: %s

en: E235: Unknown font: %s
no: E235: Ukjent skrifttype: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
no: E236: Skrifttypen "%s" har ikke fast bredde

en: E237: Printer selection failed
no: E237: Valg av skriver feilet

en: E238: Print error: %s
no: E238: Feil under utskrift: %s

en: E239: Invalid sign text: %s
no: E239: Ugyldig skilttekst: %s

en: E23: No alternate file
no: E23: Ingen alternativ fil

en: E240: No connection to Vim server
no: E240: Ingen forbindelse med Vim-tjeneren

en: E241: Unable to send to %s
no: E241: Klarer ikke sende til %s

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
no: E243: Parameter ikke støttet: "-%s"; Bruk OLE-versjonen.

en: E244: Illegal charset name "%s" in font name "%s"
no: E244: Ulovlig navn på tegnsett "%s" i skrifttypenavn "%s"

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
no: E245: Ulovlig tegn '%c' i skrifttypenavn "%s"

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
no: E246: Autokommandoen "FileChangedShell" slettet buffer

en: E247: No registered server named "%s"
no: E247: Ingen registrert tjener kalt "%s"

en: E248: Failed to send command to the destination program
no: E248: Klarte ikke sende kommando til destinasjonsprogrammet

en: E24: No such abbreviation
no: E24: Forkortelsen finnes ikke

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
no: E250: Skrifttyper for de følgende tegnsett mangler i fontsett %s:

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
no: E251: Registry-egenskapen for VIM-oppføringen er ikke korrekt. Slettet!

en: E252: Fontset name: %s
no: E252: Navn på skrifttypesett: %s

en: E253: Fontset name: %s
no: E253: Navn på skrifttypesett: %s

en: E254: Cannot allocate color %s
no: E254: Kan ikke reservere farge %s

en: E255: Couldn't read in sign data!
no: E255: Kunne ikke lese inn skiltdata!

en: E257: cstag: Tag not found
no: E257: cstag: Tag ikke funnet

en: E258: Unable to send to client
no: E258: Klarer ikke sende til klienten

en: E259: No matches found for cscope query %s of %s
no: E259: Ingen treff funnet for cscope-forespørsel %s av %s

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
no: E25: GUI kan ikke brukes: Ikke slått på under kompilering

en: E261: Cscope connection %s not found
no: E261: cscope-forbindelse %s ikke funnet

en: E262: Error reading cscope connection %ld
no: E262: Feil under lesing av cscope-forbindelse %ld

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
no: E263: Denne kommandoen er deaktivert, Python-biblioteket kunne ikke lastes.

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
no: E264: Python: Feil under initialisering av I/U-objekter

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
no: E266: Denne kommandoen er deaktivert, Ruby-biblioteket kunne ikke lastes.

en: E267: Unexpected return
no: E267: Uventet return

en: E268: Unexpected next
no: E268: Uvented next

en: E269: Unexpected break
no: E269: Uventet break

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
no: E26: Hebraisk kan ikke brukes: Ikke slått på under kompilering

en: E270: Unexpected redo
no: E270: Uventet redo

en: E272: Unhandled exception
no: E272: Ubehandlet unntak

en: E273: Unknown longjmp status %d
no: E273: Ukjent longjmp-status %d

en: E277: Unable to read a server reply
no: E277: Klarer ikke lese svar fra tjeneren

en: E27: Farsi cannot be used: Not enabled at compile time
no: E27: Persisk (Farsi) kan ikke brukes: Ikke slått på under kompilering

en: E280: TCL FATAL ERROR: reflist corrupt!? Please report this to vim-dev@vim.org
no: E280: TCL KRITISK FEIL: reflist skadet!? Vennligst rapporter dette til vim-dev@vim.org

en: E281: TCL ERROR: exit code is not int!? Please report this to vim-dev@vim.org
no: E281: TCL-FEIL: Avslutningskode er ikke int!? Vennligst rapporter dette til vim-dev@vim.org

en: E282: Cannot read from "%s"
no: E282: Kan ikke lese fra "%s"

en: E283: No marks matching "%s"
no: E283: Ingen merker samsvarer med "%s"

en: E284: Cannot set IC values
no: E284: Kan ikke sette IC-verdier ("Input Context")

en: E285: Failed to create input context
no: E285: Klarte ikke opprette inndatakontekst

en: E286: Failed to open input method
no: E286: Klarte ikke åpne inndatametode

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
no: E287: Advarsel: Klarte ikke sette "destroy callback" til inndatametode

en: E288: Input method doesn't support any style
no: E288: Inndatametode støtter ikke enhver stil

en: E289: Input method doesn't support my preedit type
no: E289: Inndatametode støtter ikke min "preedit" type

en: E28: No such highlight group name: %s
no: E28: Uthevingsgruppe finnes ikke: %s

en: E291: Your GTK+ is older than 1.2.3. Status area disabled
no: E291: Din GTK+ er eldre enn 1.2.3. Statusområde deaktivert

en: E293: Block was not locked
no: E293: Blokken var ikke låst

en: E294: Seek error in swap file read
no: E294: Søkefeil i lesing av swapfil

en: E295: Read error in swap file
no: E295: Lesefeil i swapfil

en: E296: Seek error in swap file write
no: E296: Søkefeil i skriving til swapfil

en: E297: Write error in swap file
no: E297: Skrivefeil i swapfil

en: E298: Didn't get block nr 0?
no: E298: Hentet ikke blokk nummer 0?

en: E298: Didn't get block nr 1?
no: E298: Hentet ikke blokk nummer 1?

en: E298: Didn't get block nr 2?
no: E298: Hentet ikke blokk nummer 2?

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
no: E299: Evaluering av Perl er ikke tillatt i sandkassen uten "Safe"-modulen

en: E29: No inserted text yet
no: E29: Ingen innlagt tekst enda

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
no: E300: Swapfilen finnes allerede (symlenke-angrep?)

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
no: E301: Opps, mistet swapfilen!!!

en: E302: Could not rename swap file
no: E302: Klarte ikke skifte navn på swapfil

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
no: E303: Klarte ikke åpne swapfil for "%s", gjenoppretting umulig

en: E304: ml_upd_block0(): Didn't get block 0??
no: E304: ml_upd_block0(): Hentet ikke blokk 0??

en: E305: No swap file found for %s
no: E305: Ingen swapfil funnet for %s

en: E306: Cannot open %s
no: E306: Kan ikke åpne %s

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
no: E307: %s ser ikke ut som en Vim-swapfil

en: E308: Warning: Original file may have been changed
no: E308: Advarsel: Originalfilen kan ha blitt forandret

en: E309: Unable to read block 1 from %s
no: E309: Klarte ikke lese blokk 1 fra %s

en: E30: No previous command line
no: E30: Ingen tidligere kommandolinje

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
no: E310: ID til blokk 1 er feil (%s ikke en ".swp"-fil?)

en: E311: Recovery Interrupted
no: E311: Gjenoppretting avbrutt

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
no: E312: Feil oppdaget under gjenoppretting; se etter linjer som starter med ???

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
no: E313: Kan ikke bevare, swapfil mangler

en: E314: Preserve failed
no: E314: Bevaring feilet

en: E315: ml_get: Invalid lnum: %ld
no: E315: ml_get: Ugyldig lnum: %ld

en: E316: ml_get: Cannot find line %ld
no: E316: ml_get: Kan ikke finne linje %ld

en: E317: Pointer block id wrong
no: E317: Pekerblokk-id feil

en: E317: Pointer block id wrong 2
no: E317: Pekerblokk-id feil 2

en: E317: Pointer block id wrong 3
no: E317: Pekerblokk-id feil 3

en: E317: Pointer block id wrong 4
no: E317: Pekerblokk-id feil 4

en: E318: Updated too many blocks?
no: E318: Oppdaterte for mange blokker?

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
no: E319: Kommandoen er ikke tilgjengelig i denne versjonen

en: E31: No such mapping
no: E31: Mappingen finnes ikke

en: E320: Cannot find line %ld
no: E320: Kan ikke finne linje %ld

en: E321: Could not reload "%s"
no: E321: Kunne ikke laste "%s" på nytt

en: E322: Line number out of range: %ld past the end
no: E322: Linjenummer utenfor område: %ld forbi slutten

en: E323: Line count wrong in block %ld
no: E323: Linjeantall feil i blokk %ld

en: E324: Can't open PostScript output file
no: E324: Kan ikke åpne Postscript-fil for skriving

en: E325: ATTENTION
no: E325: VIKTIG

en: E326: Too many swap files found
no: E326: For mange swapfiler funnet

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
no: E327: Del av menyelement er ikke undermeny

en: E328: Menu only exists in another mode
no: E328: Menyen eksisterer bare i en annen modus

en: E329: No menu "%s"
no: E329: Ingen "%s"-meny

en: E32: No file name
no: E32: Mangler filnavn

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
no: E330: Menysti kan ikke lede til en undermeny

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
no: E331: Kan ikke legge til menyelementer direkte på menylinjen

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
no: E332: Skilletegn kan ikke være del av en menysti

en: E333: Menu path must lead to a menu item
no: E333: Menystien må lede til et menyvalg

en: E334: Menu not found: %s
no: E334: Fant ikke menyen: %s

en: E335: Menu not defined for %s mode
no: E335: Menyen er ikke definert for %s-modus

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
no: E336: Menystien må lede til en undermeny

en: E337: Menu not found - check menu names
no: E337: Fant ikke menyen - sjekk menynavnet

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
no: E338: Dessverre ingen filbehandler i konsollmodus

en: E339: Pattern too long
no: E339: Søkestrengen er for lang

en: E33: No previous substitute regular expression
no: E33: Ingen tidligere erstatninger med regulære uttrykk

en: E340: Line is becoming too long
no: E340: Linjen blir for lang

en: E341: Internal error: lalloc(%ld, )
no: E341: Intern feil: lalloc(%ld, )

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
no: E342: Ikke mer ledig hukommelse! (Reserverer %lu bytes)

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
no: E343: Ugyldig sti: '**[nummer]' må være på slutten av stien eller bli etterfulgt av '%s'.

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
no: E344: Kan ikke finne katalogen "%s" i "cdpath"

en: E345: Can't find file "%s" in path
no: E345: Kan ikke finne filen "%s" i stien

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
no: E346: Ingen flere katalog-"%s" funnet i "cdpath"

en: E347: No more file "%s" found in path
no: E347: Ingen flere fil-"%s" funnet i stien

en: E348: No string under cursor
no: E348: Ingen streng under markør

en: E349: No identifier under cursor
no: E349: Ingen identifikator under markør

en: E34: No previous command
no: E34: Ingen tidligere kommando

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
no: E350: Kan ikke lage fold med nåværende 'foldmethod'

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
no: E351: Kan ikke slette fold med nåværende 'foldmethod'

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
no: E352: Kan ikke slette folder med nåværende 'foldmethod'

en: E353: Nothing in register %s
no: E353: Ingenting i register %s

en: E354: Invalid register name: '%s'
no: E354: Ugyldig registernavn: '%s'

en: E355: Unknown option: %s
no: E355: Ukjent valg: %s

en: E356: get_varp ERROR
no: E356: "get_varp"-FEIL

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
no: E357: 'langmap': Samsvarende tegn mangler for %s

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
no: E358: 'langmap': Ekstra tegn etter semikolon: %s

en: E359: Screen mode setting not supported
no: E359: Forandring av skjermmodus er ikke støttet

en: E35: No previous regular expression
no: E35: Ingen tidligere regulære uttrykk

en: E360: Cannot execute shell with -f option
no: E360: Kan ikke kjøre skall med "-f"-valg

en: E363: Pattern uses more memory than 'maxmempattern'
no: E363: Søkestrengen bruker mer hukommelse enn 'maxmempattern'

en: E364: Library call failed for "%s()"
no: E364: Bibliotek-kall feilet for "%s()"

en: E365: Failed to print PostScript file
no: E365: Feil under utskrift av Postscript-fil

en: E367: No such group: "%s"
no: E367: Gruppen finnes ikke: "%s"

en: E369: Invalid item in %s%%[]
no: E369: Ugyldig element i %s%%[]

en: E36: Not enough room
no: E36: Ikke nok plass

en: E370: Could not load library %s
no: E370: Klarte ikke laste bibliotek %s

en: E371: Command not found
no: E371: Kommando ikke funnet

en: E372: Too many %%%c in format string
no: E372: For mange %%%c i formatstreng

en: E373: Unexpected %%%c in format string
no: E373: Uventet %%%c i formatstreng

en: E374: Missing ] in format string
no: E374: Mangler ] i formatstreng

en: E375: Unsupported %%%c in format string
no: E375: %%%c ikke støttet i formatstreng

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
no: E376: Ugyldig %%%c i formatstreng-prefiks

en: E377: Invalid %%%c in format string
no: E377: Ugyldig %%%c i formatstreng

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
no: E378: 'errorformat' inneholder ikke søkestreng

en: E379: Missing or empty directory name
no: E379: Manglende eller tomt katalognavn

en: E37: No write since last change (add ! to override)
no: E37: Ikke lagret siden forrige forandring (legg til ! for å overstyre)

en: E380: At bottom of quickfix stack
no: E380: På bunnen av quickfix-stack

en: E381: At top of quickfix stack
no: E381: På toppen av quickfix-stack

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
no: E382: Kan ikke lagre, 'buftype'-valget er satt

en: E383: Invalid search string: %s
no: E383: Ugyldig søkestreng: %s

en: E384: Search hit TOP without match for: %s
no: E384: Søket kom til TOPPEN uten treff på: %s

en: E385: Search hit BOTTOM without match for: %s
no: E385: Søket kom til BUNNEN uten treff på: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
no: E386: Forventet '?' eller '/' etter ';'

en: E387: Match is on current line
no: E387: Treffet er på nåværende linje

en: E388: Couldn't find definition
no: E388: Fant ikke definisjonen

en: E389: Couldn't find pattern
no: E389: Fant ikke søketeksten

en: E38: Null argument
no: E38: Nullparameter

en: E390: Illegal argument: %s
no: E390: Ulovlig parameter: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
no: E391: Syntaksklyngen finnes ikke: %s

en: E392: No such syntax cluster: %s
no: E392: Syntaksklyngen finnes ikke: %s

en: E393: group[t]here not accepted here
no: E393: "group[t]here" aksepteres ikke her

en: E394: Didn't find region item for %s
no: E394: Fant ikke regionelement for %s

en: E395: Contains argument not accepted here
no: E395: "contains"-parameter aksepteres ikke her

en: E396: containedin argument not accepted here
no: E396: "containedin"-parameter aksepteres ikke her

en: E397: Filename required
no: E397: Trenger filnavn

en: E398: Missing '=': %s
no: E398: Mangler '=': %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
no: E399: Ikke nok parametere: syntax region %s

en: E39: Number expected
no: E39: Nummer forventet

en: E400: No cluster specified
no: E400: Ingen klynge er spesifisert

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
no: E401: Skilletegn for søketekst ble ikke funnet: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
no: E402: Søppel etter søketekst: %s

en: E403: syntax sync: Line continuations pattern specified twice
no: E403: syntax sync: Søkestreng for linjefortsettelser er spesifisert to ganger

en: E404: Illegal arguments: %s
no: E404: Ulovlige parametere: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
no: E405: Mangler "er lik"-tegn: %s

en: E406: Empty argument: %s
no: E406: Tomt parameter: %s

en: E407: %s not allowed here
no: E407: %s er ikke tillatt her

en: E408: %s must be first in contains list
no: E408: %s må være først i "contains"-liste

en: E409: Unknown group name: %s
no: E409: Ukjent gruppenavn: %s

en: E40: Can't open errorfile %s
no: E40: Kan ikke åpne feilfilen %s

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
no: E410: Ugyldig ":syntax"-delkommando: %s

en: E411: Highlight group not found: %s
no: E411: Fant ikke uthevingsgruppe: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
no: E412: Ikke nok parametere: ":highlight link %s"

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
no: E413: For mange parametere: ":highlight link %s"

en: E414: Group has settings, highlight link ignored
no: E414: Syntaxgruppen har oppsett, uthevingslenke ignoreres

en: E415: Unexpected equal sign: %s
no: E415: Uventet "er lik"-tegn: %s

en: E416: Missing equal sign: %s
no: E416: Mangler "er lik"-tegn: %s

en: E417: Missing argument: %s
no: E417: Mangler parameter: %s

en: E418: Illegal value: %s
no: E418: Ulovlig verdi: %s

en: E419: FG color unknown
no: E419: Ukjent forgrunnsfarge

en: E41: Out of memory!
no: E41: Ikke mer ledig hukommelse!

en: E420: BG color unknown
no: E420: Ukjent bakgrunnsfarge

en: E421: Color name or number not recognized: %s
no: E421: Kjenner ikke til fargenavnet eller -nummeret: %s

en: E422: Terminal code too long: %s
no: E422: Terminalkoden er for lang: %s

en: E423: Illegal argument: %s
no: E423: Ulovlig parameter: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
no: E424: For mange forskjellige uthevingsattributter i bruk

en: E425: Cannot go before first matching tag
no: E425: Kan ikke gå før første samsvarende tag

en: E426: Tag not found: %s
no: E426: Fant ikke tag: %s

en: E427: There is only one matching tag
no: E427: Det finnes bare en samsvarende tag

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
no: E428: Kan ikke gå forbi siste samsvarende tag

en: E429: File "%s" does not exist
no: E429: Filen "%s" finnes ikke

en: E42: No Errors
no: E42: Ingen feil

en: E430: Tag file path truncated for %s
no: E430: Sti til tagfil kuttet for %s

en: E431: Format error in tags file "%s"
no: E431: Formatfeil i tagfil "%s"

en: E432: Tags file not sorted: %s
no: E432: Tagfil ikke sortert: %s

en: E433: No tags file
no: E433: Ingen tagfil

en: E434: Can't find tag pattern
no: E434: Kan ikke finne tagsøkestreng

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
no: E435: Kunne ikke finne tag, bare gjetter!

en: E436: No "%s" entry in termcap
no: E436: Ingen "%s"-oppføring i termcap

en: E437: Terminal capability "cm" required
no: E437: Terminalfunksjonen "cm" nødvendig

en: E438: u_undo: Line numbers wrong
no: E438: u_undo: Gale linjenummer

en: E439: Undo list corrupt
no: E439: Angrelisten er skadet

en: E43: Damaged match string
no: E43: Ødelagt søkestreng

en: E440: Undo line missing
no: E440: Angrelisten mangler

en: E441: There is no preview window
no: E441: Vindu for forhåndsvisning finnes ikke

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
no: E442: Kan ikke splitte "topleft" og "botright" på en gang

en: E443: Cannot rotate when another window is split
no: E443: Kan ikke rotere når et annet vindu er splittet

en: E444: Cannot close last window
no: E444: Kan ikke lukke det siste vinduet

en: E445: Other window contains changes
no: E445: Annet vindu inneholder forandringer

en: E446: No file name under cursor
no: E446: Ingen filnavn under markøren

en: E447: Can't find file "%s" in path
no: E447: Kan ikke finne filen "%s" i stien

en: E448: Could not load library function %s
no: E448: Klarte ikke laste biblioteksfunksjon %s

en: E449: Invalid expression received
no: E449: Ugyldig uttrykk mottatt

en: E44: Corrupted regexp program
no: E44: Skadet program med regulært uttrykk

en: E455: Error writing to PostScript output file
no: E455: Feil under skriving til Postscript-fil

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
no: E456: Fant ikke Postscript-ressursfilen "%s.ps"

en: E456: Can't find PostScript resource file "cidfont.ps"
no: E456: Fant ikke Postscript-ressursfilen "cidfont.ps"

en: E456: Can't find PostScript resource file "prolog.ps"
no: E456: Fant ikke Postscript-ressursfilen "prolog.ps"

en: E456: Can't open file "%s"
no: E456: Kan ikke åpne filen "%s"

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
no: E457: Kan ikke lese Postscript-ressursfil "%s"

en: E459: Cannot go back to previous directory
no: E459: Kan ikke gå tilbake til tidligere katalog

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
no: E45: 'readonly'-valget er satt (legg til ! for å overstyre)

en: E461: Illegal variable name: %s
no: E461: Ugyldig variabelnavn: %s

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
no: E462: Kunne ikke forberede for relasting "%s"

en: E463: Region is guarded, cannot modify
no: E463: Regionen er beskyttet og kan ikke modifiseres

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
no: E464: Flertydig bruk av brukerdefinert kommando

en: E465: :winsize requires two number arguments
no: E465: :winsize trenger to numeriske parametere

en: E466: :winpos requires two number arguments
no: E466: :winpos trenger to numeriske parametere

en: E467: Custom completion requires a function argument
no: E467: Tilpassede fullføringer trenger et funksjonsparameter

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
no: E468: Fullføringsparameter er bare tillatt for tilpasset fullføring

en: E469: Invalid cscopequickfix flag %c for %c
no: E469: Ugyldig "cscopequickfix"-flagg %c for %c

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
no: E46: Kan ikke forandre skrivebeskyttet variabel "%s"

en: E470: Command aborted
no: E470: Kommandoen avbrutt

en: E471: Argument required
no: E471: Parameter nødvendig

en: E472: Command failed
no: E472: Kommandoen feilet

en: E473: Internal error
no: E473: Intern feil

en: E474: Invalid argument
no: E474: Ugyldig parameter

en: E475: Invalid argument: %s
no: E475: Ugyldig paramter: %s

en: E476: Invalid command
no: E476: Ugyldig kommando

en: E477: No ! allowed
no: E477: Ingen ! tillatt

en: E478: Don't panic!
no: E478: Ingen panikk!

en: E479: No match
no: E479: Ingen treff

en: E47: Error while reading errorfile
no: E47: Feil under lesing av feilfilen

en: E480: No match: %s
no: E480: Ingen treff: %s

en: E481: No range allowed
no: E481: Område er ikke tillatt

en: E482: Can't create file %s
no: E482: Kan ikke opprette filen %s

en: E483: Can't get temp file name
no: E483: Kan ikke hente navn på midlertidig fil

en: E484: Can't open file %s
no: E484: Kan ikke åpne filen %s

en: E485: Can't read file %s
no: E485: Kan ikke lese filen %s

en: E486: Pattern not found: %s
no: E486: Fant ikke søketeksten: %s

en: E487: Argument must be positive
no: E487: Parameteret må være positivt

en: E488: Trailing characters
no: E488: Etterfølgende tegn

en: E48: Not allowed in sandbox
no: E48: Ikke tillatt i sandkassen

en: E490: No fold found
no: E490: Ingen fold funnet

en: E492: Not an editor command
no: E492: Er ikke en editorkommando

en: E493: Backwards range given
no: E493: Område bakover er angitt

en: E494: Use w or w>>
no: E494: Bruk w eller w>>

en: E495: No autocommand file name to substitute for "<afile>"
no: E495: Ingen autokommandofilnavn tilgjengelig som erstatning for "<afile>"

en: E496: No autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
no: E496: Ingen buffernummer tilgjengelig som erstatning for "<abuf>" i autokommando

en: E497: No autocommand match name to substitute for "<amatch>"
no: E497: Ingen autokommandonavn tilgjengelig som erstatning for "<amatch>"

en: E498: No :source file name to substitute for "<sfile>"
no: E498: Ingen ':source'-filnavn tilgjengelig som erstatning for "<sfile>"

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
no: E499: Tomt filnavn for '%' eller '#', virker bare med ":p:h"

en: E49: Invalid scroll size
no: E49: Ugyldig "scroll"-verdi

en: E500: Evaluates to an empty string
no: E500: Resulterer i en tom streng

en: E501: At end-of-file
no: E501: Ved slutten av filen

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
no: E506: Kan ikke skrive til backupfil (legg til ! for å overstyre)

en: E507: Close error for backup file (add ! to override)
no: E507: Feil under lukking av backupfil (legg til ! for å overstyre)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to override)
no: E508: Kan ikke lese fil for backup (legg til ! for å overstyre)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
no: E509: Kan ikke lese backupfil (legg til ! for å overstyre)

en: E50: Too many \z(
no: E50: For mange \z(

en: E510: Can't make backup file (add ! to override)
no: E510: Kan ikke lage backupfil (legg til ! for å overstyre)

en: E512: Close failed
no: E512: Lukking feilet

en: E513: Write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
no: E513: Feil under skriving, konvertering feilet (gjør 'fenc' tom for å overstyre)

en: E514: Write error (file system full?)
no: E514: Feil under lagring (full disk?)

en: E515: No buffers were unloaded
no: E515: Ingen buffere ble lastet ut

en: E516: No buffers were deleted
no: E516: Ingen buffere ble slettet

en: E517: No buffers were wiped out
no: E517: Ingen buffere ble visket ut

en: E518: Unknown option
no: E518: Ukjent valg

en: E519: Option not supported
no: E519: Valget er ikke støttet

en: E51: Too many %s(
no: E51: For mange %s(

en: E520: Not allowed in a modeline
no: E520: Ikke tillatt i moduslinje

en: E521: Number required after =
no: E521: Nummer nødvendig etter =

en: E522: Not found in termcap
no: E522: Ikke funnet i termcap

en: E523: Not allowed here
no: E523: Ikke tillatt her

en: E524: Missing colon
no: E524: Mangler kolon

en: E525: Zero length string
no: E525: Tom streng

en: E526: Missing number after <%s>
no: E526: Mangler nummer etter <%s>

en: E527: Missing comma
no: E527: Mangler komma

en: E528: Must specify a ' value
no: E528: Må spesifisere en "'"-verdi

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
no: E529: Kan ikke sette 'term' til tom streng

en: E52: Unmatched \z(
no: E52: Usamsvarende \z(

en: E530: Cannot change term in GUI
no: E530: Kan ikke forandre "term" i grafisk brukergrensesnitt

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
no: E531: Bruk ":gui" for å starte med grafisk brukergrensesnitt

en: E533: Can't select wide font
no: E533: Kan ikke velge bred skrifttype

en: E534: Invalid wide font
no: E534: Ugyldig bred skrifttype

en: E535: Illegal character after <%c>
no: E535: Ulovlig tegn etter <%c>

en: E536: Comma required
no: E536: Komma nødvendig

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
no: E537: 'commentstring' må være tom eller inneholde %s

en: E538: No mouse support
no: E538: Ingen støtte for mus

en: E539: Illegal character <%s>
no: E539: Ulovlig tegn <%s>

en: E53: Unmatched %s%%(
no: E53: Usamsvarende %s%%(

en: E540: Unclosed expression sequence
no: E540: Uttrykkssekvens som ikke er lukket

en: E542: Unbalanced groups
no: E542: Ubalanserte grupper

en: E543: Not a valid codepage
no: E543: Er ikke en gyldig codepage

en: E544: Keymap file not found
no: E544: Fant ikke keymap-fil

en: E545: Missing colon
no: E545: Mangler kolon

en: E546: Illegal mode
no: E546: Ulovlig modus

en: E547: Illegal mouseshape
no: E547: Ulovlig utseende på musepekeren

en: E548: Digit expected
no: E548: Siffer forventet

en: E549: Illegal percentage
no: E549: Ulovlig prosent

en: E54: Unmatched %s(
no: E54: Usamsvarende %s(

en: E550: Missing colon
no: E550: Mangler kolon

en: E551: Illegal component
no: E551: Ulovlig komponent

en: E552: Digit expected
no: E552: Siffer forventet

en: E553: No more items
no: E553: Ingen flere elementer

en: E554: Syntax error in %s{...}
no: E554: Syntaksfeil i %s{...}

en: E555: At bottom of tag stack
no: E555: På bunnen av tag-stack

en: E556: At top of tag stack
no: E556: På toppen av tag-stack

en: E557: Cannot open termcap file
no: E557: Kan ikke åpne termcap-fil

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
no: E558: Fant ikke terminaloppføring i terminfo

en: E559: Terminal entry not found in termcap
no: E559: Fant ikke terminaloppføring i termcap

en: E55: Unmatched %s)
no: E55: Usamsvarende %s)

en: E560: Usage: cs[cope] %s
no: E560: Bruk: cs[cope] %s

en: E561: Unknown cscope search type
no: E561: Ukjent cscope-søketype

en: E562: Usage: cstag <ident>
no: E562: Bruk: cstag <identifikator>

en: E563: stat error
no: E563: "stat"-feil

en: E563: stat(%s) error: %d
no: E563: stat(%s) feil: %d

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
no: E564: %s er ikke en katalog eller gyldig cscope-database

en: E566: Could not create cscope pipes
no: E566: Kunne ikke lage cscope-rør ("pipe")

en: E567: No cscope connections
no: E567: Ingen cscope-forbindelse

en: E568: Duplicate cscope database not added
no: E568: Duplisert cscope-database ikke lagt til

en: E569: maximum number of cscope connections reached
no: E569: Maksimum antall cscope-forbindelser nådd

en: E570: Fatal error in cs_manage_matches
no: E570: Kritisk feil i cs_manage_matches

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
no: E571: Denne kommandoen er deaktivert, Tcl-biblioteket kunne ikke lastes.

en: E572: Exit code %d
no: E572: Avslutningskode %d

en: E573: Invalid server id used: %s
no: E573: Ugyldig tjener-id brukt: %s

en: E574: Unknown register type %d
no: E574: Ukjent registertype %d

en: E579: :if nesting too deep
no: E579: Nøsting av :if for dyp

en: E580: :endif without :if
no: E580: :endif uten :if

en: E581: :else without :if
no: E581: :else uten :if

en: E582: :elseif without :if
no: E582: :elseif uten :if

en: E583: Multiple :else
no: E583: Flere forekomster av :else

en: E584: :elseif after :else
no: E584: :elseif etter :else

en: E585: :while/:for nesting too deep
no: E585: Nøsting av :while/:for er for dyp

en: E586: :continue without :while or :for
no: E586: :continue uten :while eller :for

en: E587: :break without :while or :for
no: E587: :break uten :while eller :for

en: E588: :endfor without :for
no: E588: :endfor uten :for

en: E588: :endwhile without :while
no: E588: :endwhile uten :while

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
no: E589: 'backupext' og 'patchmode' er like

en: E590: A preview window already exists
no: E590: Det finnes allerede et forhåndsvisningsvindu

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
no: E591: 'winheight' kan ikke være mindre enn 'winminheight'

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
no: E592: 'winwidth' kan ikke være mindre enn 'winminwidth'

en: E593: Need at least %d lines
no: E593: Trenger minst %d linjer

en: E594: Need at least %d columns
no: E594: Trenger minst %d kolonner

en: E595: contains unprintable or wide character
no: E595: Inneholder uskrivelige eller brede tegn

en: E596: Invalid font(s)
no: E596: Ugyldig(e) skrifttype(r)

en: E597: Can't select fontset
no: E597: Kan ikke velge skrifttypesett

en: E598: Invalid fontset
no: E598: Ugyldig skrifttypesett

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
no: E599: Verdien for 'imactivatekey' er ugyldig

en: E59: Invalid character after %s@
no: E59: Ugyldig tegn etter %s@

en: E600: Missing :endtry
no: E600: Mangler :endtry

en: E601: :try nesting too deep
no: E601: Nøsting av :try for dyp

en: E602: :endtry without :try
no: E602: :endtry uten :try

en: E603: :catch without :try
no: E603: :catch uten :try

en: E604: :catch after :finally
no: E604: :catch etter :finally

en: E605: Exception not caught: %s
no: E605: Unntak ikke fanget opp: %s

en: E606: :finally without :try
no: E606: :finally uten :try

en: E607: Multiple :finally
no: E607: Flere forekomster av :finally

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
no: E608: Kan ikke :throw unntak med 'Vim'-forstavelse

en: E609: Cscope error: %s
no: E609: Cscope-feil: %s

en: E60: Too many complex %s{...}s
no: E60: For mange komplekse %s{...}s

en: E612: Too many signs defined
no: E612: For mange skilt definert

en: E613: Unknown printer font: %s
no: E613: Ukjent skrifttype for skriver: %s

en: E614: vim_SelFile: can't return to current directory
no: E614: vim_SelFile: Kan ikke returnere til nåværende katalog

en: E615: vim_SelFile: can't get current directory
no: E615: vim_SelFile: Kan ikke finne nåværende katalog

en: E616: vim_SelFile: can't get font %s
no: E616: vim_SelFile: Kan ikke bruke skrifttypen %s

en: E617: Cannot be changed in the GTK+ 2 GUI
no: E617: Kan ikke forandres i GTK+ 2 GUI

en: E618: File "%s" is not a PostScript resource file
no: E618: Filen "%s" er ikke en Postscript-ressursfil

en: E619: File "%s" is not a supported PostScript resource file
no: E619: Det er ikke støtte for Postscript-ressursfilen "%s"

en: E61: Nested %s*
no: E61: Nøstede %s*

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
no: E620: Klarte ikke å konvertere til utskriftskoding "%s"

en: E621: "%s" resource file has wrong version
no: E621: Ressursfilen "%s" er feil versjon

en: E622: Could not fork for cscope
no: E622: Klarte ikke lage tvillingprosess for cscope

en: E623: Could not spawn cscope process
no: E623: Klarte ikke starte cscope-prosess

en: E624: Can't open file "%s"
no: E624: Kan ikke åpne filen "%s"

en: E625: Cannot open cscope database: %s
no: E625: Kan ikke åpne cscope-database: %s

en: E626: Cannot get cscope database information
no: E626: Kan ikke hente informasjon om cscope-database

en: E62: Nested %s%c
no: E62: Nøstede %s%c

en: E63: Invalid use of \_
no: E63: Ugyldig bruk av \_

en: E64: %s%c follows nothing
no: E64: %s%c etterfølger ingenting

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
no: E655: For mange symbolske linker (runddans?)

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %ld
no: E658: Mistet NetBeans-forbindelse for buffer %ld

en: E659: Cannot invoke Python recursively
no: E659: Kan ikke starte Python rekursivt

en: E65: Illegal back reference
no: E65: Ulovlig tilbakereferanse

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
no: E661: Dessverre ingen '%s' hjelp for %s

en: E662: At start of changelist
no: E662: Ved starten av forandringsliste

en: E663: At end of changelist
no: E663: Ved slutten av forandringsliste

en: E664: Changelist is empty
no: E664: Forandringslisten er tom

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
no: E665: Kan ikke starte grafisk brukergrensesnitt, fant ingen gyldig font

en: E666: Compiler not supported: %s
no: E666: Kompilatoren er ikke støttet: %s

en: E667: Fsync failed
no: E667: Fsync feilet

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
no: E668: Feil tilgangsmodus for infofilen til NetBeans-forbindelse: "%s"

en: E669: Unprintable character in group name
no: E669: Ikke-skrivbart tegn i gruppenavn

en: E66: \z( not allowed here
no: E66: \z( ikke tillatt her

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
no: E670: Tegnsettblanding i hjelpefilen innenfor samme språk: %s

en: E671: Cannot find window title "%s"
no: E671: Fant ikke vindutittel "%s"

en: E672: Unable to open window inside MDI application
no: E672: Klarer ikke åpne vindu inne i MDI-applikasjon

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set.
no: E673: Inkompatibel multibytekoding og tegnsett

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
no: E674: printmbcharset kan ikke være tom med multibytekoding

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
no: E675: Ingen standardfont spesifisert for multibyteutskrift

en: E676: No matching autocommands for acwrite buffer
no: E676: Ingen samsvarende autokommandoer for 'acwrite'-buffer

en: E677: Error writing temp file
no: E677: Feil under skriving til midlertidig fil

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
no: E678: Ugyldig tegn etter %s%%[dxouU]

en: E679: Recursive loop loading syncolor.vim
no: E679: Rekursiv løkke laster syncolor.vim

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
no: E67: \z1 med venner er ikke tillatt her

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
no: E680: <buffer=%d>: Ugyldig buffernummer

en: E681: Buffer is not loaded
no: E681: Bufferen er ikke lastet

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
no: E682: Ugyldig søkestreng eller skilletegn

en: E683: File name missing or invalid pattern
no: E683: Filnavn mangler eller ugyldig søkestreng

en: E684: List index out of range: %ld
no: E684: Listeindeks utenfor område: %ld

en: E685: Internal error: %s
no: E685: Intern feil: %s

en: E686: Argument of %s must be a List
no: E686: Parameter til %s må være en liste

en: E687: Less targets than List items
no: E687: Færre mål enn listeelementer

en: E688: More targets than List items
no: E688: Flere mål enn listeelementer

en: E689: Can only index a List or Dictionary
no: E689: Kan bare indeksere en liste eller ordliste

en: E68: Invalid character after \z
no: E68: Ugyldig tegn etter \z

en: E690: Missing "in" after :for
no: E690: Mangler "in" etter :for

en: E691: Can only compare List with List
no: E691: Kan bare sammenligne liste med liste

en: E692: Invalid operation for List
no: E692: Ugyldig operasjon for liste

en: E693: Can only compare Funcref with Funcref
no: E693: Kan bare sammenligne funksjonsreferanse med funksjonsreferanse

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
no: E694: Ugyldig operasjon for funksjonsreferanser

en: E695: Cannot index a Funcref
no: E695: Kan ikke indeksere en funksjonsreferanse

en: E696: Missing comma in List: %s
no: E696: Mangler komma i liste: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
no: E697: Mangler slutt på liste ']': %s

en: E698: Variable nested too deep for making a copy
no: E698: Variabel nøstet for dypt til å lage en kopi

en: E699: Too many arguments
no: E699: For mange parametere

en: E69: Missing ] after %s%%[
no: E69: Mangler ] etter %s%%[

en: E700: Unknown function: %s
no: E700: Ukjent funksjon: %s

en: E701: Invalid type for len()
no: E701: Ugyldig type for len()

en: E702: Sort compare function failed
no: E702: Funksjon for sorteringssammenligning feilet

en: E703: Using a Funcref as a Number
no: E703: Bruker en funksjonsreferanse som et nummer

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
no: E704: Variabelnavn for funksjonsreferanse må ha stor forbokstav: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
no: E705: Variabelnavn er i konflikt med en eksisterende funksjon: %s

en: E706: Variable type mismatch for: %s
no: E706: Variabeltype samsvarer ikke med: %s

en: E708: [:] must come last
no: E708: [:] må komme sist

en: E709: [:] requires a List value
no: E709: [:] krever en listeverdi

en: E70: Empty %s%%[]
no: E70: Tom %s%%[]

en: E710: List value has more items than target
no: E710: Listeverdien har flere elementer enn mål

en: E711: List value has not enough items
no: E711: Listeverdien har ikke nok elementer

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
no: E712: Parameter til %s må være en liste eller ordliste

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
no: E713: Kan ikke bruke tom nøkkel med ordliste

en: E714: List required
no: E714: Liste påkrevet

en: E715: Dictionary required
no: E715: Ordliste påkrevet

en: E716: Key not present in Dictionary: %s
no: E716: Nøkkelen finnes ikke i ordliste: %s

en: E717: Dictionary entry already exists
no: E717: Ordlisteoppføring finnes allerede

en: E718: Funcref required
no: E718: Funksjonsreferanse nødvendig

en: E719: Cannot use [:] with a Dictionary
no: E719: Kan ikke bruke [:] sammen med en ordliste

en: E71: Invalid character after %s%%
no: E71: Ugyldig tegn etter %s%%

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
no: E720: Mangler kolon i ordliste: %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
no: E721: Duplisert nøkkel i ordliste: "%s"

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
no: E722: Mangler komma i ordliste: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
no: E723: Mangler slutt på ordliste '}': %s

en: E724: Variable nested too deep for displaying
no: E724: Variabel nøstet for dypt for visning

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
no: E725: Kaller ordlistefunksjon uten ordliste: %s

en: E726: Stride is zero
no: E726: Økning er null

en: E727: Start past end
no: E727: Starten er bak slutten

en: E728: Using a Dictionary as a Number
no: E728: Bruker en ordliste som et nummer

en: E729: using Funcref as a String
no: E729: Bruker en funksjonsreferanse som en streng

en: E72: Close error on swap file
no: E72: Feil under lukking av swapfil

en: E730: using List as a String
no: E730: Bruker en liste som en streng

en: E731: using Dictionary as a String
no: E731: Bruker en ordliste som en streng

en: E732: Using :endfor with :while
no: E732: Bruker :endfor sammen med :while

en: E733: Using :endwhile with :for
no: E733: Bruker :endwhile sammen med :for

en: E734: Wrong variable type for %s=
no: E734: Feil variabeltype for %s=

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
no: E735: Kan bare sammenligne ordliste med ordliste

en: E736: Invalid operation for Dictionary
no: E736: Ugyldig operasjon for ordliste

en: E737: Key already exists: %s
no: E737: Nøkkelen finnes allerede: %s

en: E738: Can't list variables for %s
no: E738: Kan ikke liste variabler for %s

en: E739: Cannot create directory: %s
no: E739: Kan ikke lage katalog: %s

en: E73: Tag stack empty
no: E73: Tag-stack tom

en: E741: Value is locked: %s
no: E741: Verdi er låst: %s

en: E742: Cannot change value of %s
no: E742: Kan ikke forandre verdi for %s

en: E743: Variable nested too deep for (un)lock
no: E743: Variabel nøstet for dypt for (un)lock

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
no: E744: NetBeans tillater ikke forandringer i skrivebeskyttede filer

en: E745: Using a List as a Number
no: E745: Bruker en liste som et nummer

en: E746: Function name does not match script file name: %s
no: E746: Funksjonsnavn samsvarer ikke med skriptfilnavn: %s

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
no: E747: Kan ikke skifte katalog, bufferen er forandret (legg til ! for å overstyre)

en: E748: No previously used register
no: E748: Register ikke tidligere brukt

en: E749: Empty buffer
no: E749: Tom buffer

en: E74: Command too complex
no: E74: Kommandoen er for kompleks

en: E750: First use :profile start <fname>
no: E750: Bruk først :profile start <filnavn>

en: E751: Output file name must not have region name
no: E751: Utdatafilnavn må ikke ha regionnavn

en: E752: No previous spell replacement
no: E752: Ingen tidligere staveerstatninger

en: E753: Not found: %s
no: E753: Ikke funnet: %s

en: E754: Only up to 8 regions supported
no: E754: Kun opp til 8 regioner er støttet

en: E755: Invalid region in %s
no: E755: Ugyldig region i %s

en: E756: Spell checking is not enabled
no: E756: Stavekontroll er ikke aktivisert

en: E757: This does not look like a spell file
no: E757: Dette ser ikke ut som en stavefil

en: E758: Truncated spell file
no: E758: Valg av skriver feilet

en: E759: Format error in spell file
no: E759: Formateringsfeil i stavefil

en: E75: Name too long
no: E75: Navnet er for langt

en: E760: No word count in %s
no: E760: Ingen ord-antall i %s

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
no: E761: Formatfeil i affiksfil FOL, LOW eller UPP

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
no: E762: Tegn i FOL, LOW eller UPP er utenfor område

en: E763: Word characters differ between spell files
no: E763: Tegn i ord varierer mellom stavefiler

en: E764: Option '%s' is not set
no: E764: Valget '%s' er ikke satt

en: E765: 'spellfile' does not have %ld entries
no: E765: 'spellfile' har ikke %ld poster

en: E766: Insufficient arguments for printf()
no: E766: Ikke nok parametre for printf()

en: E767: Too many arguments to printf()
no: E767: For mange parametere for printf()

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
no: E768: Swapfilen finnes: %s (:silent! overstyrer)

en: E769: Missing ] after %s[
no: E769: Mangler ] etter %s[

en: E76: Too many [
no: E76: For mange [

en: E770: Unsupported section in spell file
no: E770: Ustøttet seksjon i stavefil

en: E771: Old spell file, needs to be updated
no: E771: Gammel stavefil, trenger oppdatering

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
no: E772: Stavefilen er for en nyere versjon av Vim

en: E773: Symlink loop for "%s"
no: E773: Symlenkesløyfe for "%s"

en: E774: 'operatorfunc' is empty
no: E774: 'operatorfunc' er tomt

en: E775: Eval feature not available
no: E775: Eval-funksjonaliteten er ikke tilgjengelig

en: E776: No location list
no: E776: Ingen plassliste

en: E777: String or List expected
no: E777: Streng eller liste forventet

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
no: E778: Dette ser ikke ut som en .sug-fil: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
no: E779: Gammel .sug-fil, trenger oppdatering: %s

en: E77: Too many file names
no: E77: For mange filnavn

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
no: E780: .sug-fila er for en nyere versjon av Vim: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
no: E781: .sug-fil samsvarer ikke med .spl-fil: %s

en: E782: Error while reading .sug file: %s
no: E782: Feil under lesing av .sug-fil: %s

en: E783: Duplicate char in MAP entry
no: E783: Duplisert tegn i MAP-oppføring

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
no: E785: complete() kan bare brukes i innsettingsmodus

en: E786: Range not allowed
no: E786: Område ikke tillatt

en: E787: Buffer changed unexpectedly
no: E787: Uventet forandring i buffer

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
no: E788: Ikke tillatt å redigere en annen buffer nå

en: E789: Missing ']': %s
no: E789: Mangler ']': %s

en: E78: Unknown mark
no: E78: Ukjent merke

en: E790: undojoin is not allowed after undo
no: E790: undojoin er ikke tillatt etter undo

en: E791: Empty keymap entry
no: E791: Tom tastaturoppsett-oppføring

en: E792: Empty menu name
no: E792: Tomt menynavn

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
no: E793: Ingen annen buffer i differansemodus er redigerbar

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
no: E794: Kan ikke sette variabel i sandkassen: "%s"

en: E795: Cannot delete variable %s
no: E795: Kan ikke slette variabel %s

en: E79: Cannot expand wildcards
no: E79: Klarte ikke utvide jokertegn

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
no: E800: Arabisk kan ikke brukes: Ikke slått på under kompilering

en: E80: Error while writing
no: E80: Feil under skriving

en: E81: Using <SID> not in a script context
no: E81: Bruker <SID> utenom skript-kontekst

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
no: E82: Kan ikke reservere plass til noen buffere, avslutter ...

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
no: E83: Kan ikke reservere plass til buffer, bruker en annen ...

en: E84: No modified buffer found
no: E84: Fant ingen modifisert buffer

en: E85: There is no listed buffer
no: E85: Det finnes ingen listede buffere

en: E86: Buffer %ld does not exist
no: E86: Bufferen %ld finnes ikke

en: E87: Cannot go beyond last buffer
no: E87: Kan ikke gå forbi siste buffer

en: E88: Cannot go before first buffer
no: E88: Kan ikke gå forbi første buffer

en: E89: No write since last change for buffer %ld (add ! to override)
no: E89: Ikke lagret siden forrige forandring av bufferen %ld (legg til ! for å overstyre)

en: E90: Cannot unload last buffer
no: E90: Kan ikke laste ut siste buffer

en: E91: 'shell' option is empty
no: E91: 'shell'-valget er tomt

en: E92: Buffer %ld not found
no: E92: Fant ikke bufferen %ld

en: E93: More than one match for %s
no: E93: Mer enn ett treff for %s

en: E94: No matching buffer for %s
no: E94: Ingen samsvarende buffer for %s

en: E95: Buffer with this name already exists
no: E95: En buffer med dette navnet finnes allerede

en: E96: Can not diff more than %ld buffers
no: E96: Kan ikke sammenligne flere enn %ld buffere

en: E97: Cannot create diffs
no: E97: Kan ikke lage differansefiler

en: E98: Cannot read diff output
no: E98: Kan ikke lese differanse-utdata

en: E99: Current buffer is not in diff mode
no: E99: Nåværende buffer er ikke i differansemodus

en: ERROR:
no: FEIL:

en: Edit File
no: Rediger fil

en: Edit File in new window
no: Rediger fil i nytt vindu

en: Edit with &Vim
no: Rediger med &Vim

en: Edit with &multiple Vims
no: Rediger med &flere Vim-er

en: Edit with existing Vim -
no: Rediger med eksisterende Vim -

en: Edit with single &Vim
no: Rediger med enkel &Vim

en: Edits the selected file(s) with Vim
no: Redigerer de(n) valgte filen(e) med Vim

en: Encoding:
no: Koding:

en: End of function
no: Slutt på funksjon

en: End of sourced file
no: Slutt på kjørt fil

en: Enter encryption key:
no: Skriv krypteringsnøkkel:

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
no: Skriv nummeret på swapfil som skal brukes (0 for å avslutte):

en: Enter same key again:
no: Gjenta krypteringsnøkkelen:

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
no: Går inn i debuggingsmodus. Skriv "cont" for å fortsette.

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
no: Går inn i Ex-modus. Skriv "visual" for å gå til normalmodus.

en: Error
no: Feil

en: Error and interrupt
no: Feil og avbrudd

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
no: Klarte ikke lage prosess: Sjekk at gvim er i stien!

en: Error detected while processing %s:
no: Feil oppdaget under prosessering av %s:

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
no: Anslått hukommelsesbruk under kjøring: %d bytes

en: Exception
no: Unntak

en: Exception caught: %s
no: Unntak fanget opp: %s

en: Exception discarded: %s
no: Unntak forkastet: %s

en: Exception finished: %s
no: Unntak fullført: %s

en: Executing %s
no: Utfører %s

en: Expected MAP count in %s line %d
no: Forventet MAP-antall i %s linje %d

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
no: Forventet REP(SAL)-antall i %s linje %d

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
no: Forventet Y eller N i %s linje %d: %s

en: Expression
no: Uttrykk

en: External submatches:
no: Eksterne deltreff:

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
no: FLAG etter bruk av flagg i %s linje %d: %s

en: File "%s" does not exist
no: Filen "%s" finnes ikke

en: File preserved
no: Fil bevart

en: Files
no: Filer

en: Find & Replace (use '\\' to find  a '\')
no: Søk og erstatt (bruk '\\' for å finne en '\')

en: Find &Next
no: Finn &neste

en: Find Next
no: Finn neste

en: Find string (use '\\' to find  a '\')
no: Finn streng (bruk '\\' for å finne en '\')

en: Find symbol
no: Finn symbol

en: Find what:
no: Finn hva:

en: First duplicate word in %s line %d: %s
no: Første dupliserte ord i %s linje %d: %s

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
no: Flagg er ikke et tall i %s linje %d: %s

en: Font '%s' is not fixed-width
no: Skrifttypen '%s' har ikke konstant bredde

en: Font Selection
no: Velge skrifttype

en: Font%ld width is not twice that of font0
no: Font%ld-bredde er ikke to ganger bredden av font0

en: Font0 width: %ld
no: Font0-bredde: %ld

en: Font1 width: %ld
no: Font1-bredde: %ld

en: Font:
no: Skrifttype:

en: Garbage after option argument
no: Søppel etter valgparameter

en: Generate docu for
no: Generer docu for

en: Greetings, Vim user!
no: Vær hilset, Vim-bruker!

en: Help poor children in Uganda!
no: Hjelp fattige barn i Uganda!

en: Hit end of paragraph
no: Kom til slutten av avsnittet

en: I/O ERROR
no: I/U-FEIL

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
no: Ignorerte %d ord med ikke-ASCII-tegn i %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
no: Ignorerte %d ord med ikke-ASCII-tegn

en: Illegal file name
no: Ulovlig filnavn

en: Illegal flag in %s line %d: %s
no: Ulovlig flagg i %s linje %d: %s

en: Illegal register name
no: Ulovlig registernavn

en: Illegal starting char
no: Ulovlig starttegn

en: Input Line
no: Inndatalinje

en: Input _Methods
no: Inndata-_metoder

en: Interrupt
no: Avbrudd

en: Interrupt:
no: Avbryt:

en: Interrupted
no: Avbrutt

en: Invalid argument for
no: Ugyldig parameter for

en: Invalid font specification
no: Ugyldig skrifttypespesifisering

en: Invalid region nr in %s line %d: %s
no: Ugyldig regionnummer i %s linje %d: %s

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
no: Ugyldig verdi for FLAG i %s linje %d: %s

en: Keys don't match!
no: Krypteringsnøklene stemmer ikke overens!

en: Kill a connection
no: Drep en forbindelse

en: Match case
no: Forskjell på store/små bokstaver

en: Match whole word only
no: Finn kun hele ord

en: Message
no: Melding

en: Messages maintainer: The Vim Project
no: Vedlikeholder for norsk oversettelse: Øyvind A. Holm <sunny@sunbase.org>

en: Missing '>'
no: Mangler '>'

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
no: Mangler FOL/LOW/UPP-linje i %s

en: Missing SOFO%s line in %s
no: Mangler SOFO%s-linje i %s

en: Modified by
no: Modifisert av

en: Name:
no: Navn:

en: Need %s version %ld
no: Trenger %s versjon %ld

en: Need Amigados version 2.04 or later
no: Trenger Amigados versjon 2.04 eller nyere

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
no: NetBeans forbyr lagring av buffere som ikke er forandret

en: No Syntax items defined for this buffer
no: Ingen syntakselementer er definert for denne bufferen

en: No abbreviation found
no: Ingen forkortelse funnet

en: No breakpoints defined
no: Ingen stoppunkt definert

en: No display
no: Ingen display

en: No display: Send expression failed.
no: Ingen display: Sending av uttrykk feilet.

en: No included files
no: Ingen inkluderte filer

en: No mapping found
no: Ingen mapping funnet

en: No marks set
no: Ingen merker satt

en: No match at cursor, finding next
no: Ingen treff ved markøren, finner neste

en: No matching autocommands
no: Ingen samsvarende autokommandoer

en: No swap file
no: Ingen swapfil

en: No text to be printed
no: Ingen tekst for utskrift

en: No undo possible; continue anyway
no: Ingen angremuligheter; fortsett likevel

en: No user-defined commands found
no: Ingen brukerdefinerte kommandoer funnet

en: Not Used
no: Ikke brukt

en: Nothing to undo
no: Ingenting å angre

en: Open File dialog
no: "Åpne fil"-dialogvindu

en: Opening the X display failed
no: Åpning av X-display feilet

en: Opening the X display timed out
no: Tidsavbrudd for åpning av X-display

en: Opening the X display took %ld msec
no: Åpning av X-display tok %ld millisekunder

en: Original file "%s"
no: Originalfil "%s"

en: Overwrite existing file "%s"?
no: Overskrive eksisterende fil "%s"?

en: Page %d
no: Side %d

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
no: Delvis lagring ikke tillatt for NetBeans-buffere

en: Patch file
no: Patch fil

en: Path length too long!
no: Lengden på stien er for lang!

en: Pathname:
no: Sti:

en: Pattern found in every line: %s
no: Søkestreng funnet i alle linjene: %s

en: Pattern not found
no: Fant ikke søketeksten

en: Press ENTER or type command to continue
no: Trykk ENTER eller skriv kommando for å fortsette

en: Print job sent.
no: Skriverjobb sendt.

en: Printed: %s
no: Skrevet ut: %s

en: Printing '%s'
no: Skriver ut '%s'

en: Printing aborted
no: Utskrift avbrutt

en: Printing page %d (%d%%)
no: Skriver ut side %d (%d%%)

en: Query for a pattern
no: Forespørsel etter søkestreng

en: Question
no: Spørsmål

en: Reading affix file %s...
no: Leser affiksfil %s...

en: Reading dictionary file %s...
no: Leser ordlistefil %s...

en: Reading from stdin...
no: Leser fra stdin ...

en: Reading spell file "%s"
no: Leser stavefil "%s"

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s
no: Leser viminfo-fil "%s"%s%s%s

en: Reading word file %s...
no: Leser ordfil %s...

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
no: Gjenoppretting komplett. Du bør sjekke at alt er i orden.

en: Reinit all connections
no: Reinitialiser alle forbindelser

en: Replace
no: Erstatt

en: Replace &All
no: Erstatt &alle

en: Replace All
no: Erstatt alle

en: Replace with:
no: Erstatt med:

en: Retrieve
no: Hent

en: Retrieve from all projects
no: Hent fra alle prosjekter

en: Retrieve from file
no: Hent fra fil

en: Retrieve from project
no: Hent fra prosjekt

en: Running in Vi compatible mode
no: Kjører i Vi-kompatibel modus

en: Running modeless, typed text is inserted
no: Kjører uten modus, tastetrykk blir lagt inn i teksten

en: Save As
no: Lagre som

en: Save File dialog
no: "Lagre fil"-dialogvindu

en: Save Redirection
no: Lagre omdirigering

en: Save Session
no: Lagre økt

en: Save Setup
no: Lagre oppsett

en: Save View
no: Lagre utseende

en: Save changes to "%s"?
no: Lagre forandringer til "%s"?

en: Scanning dictionary: %s
no: Leter gjennom ordliste: %s

en: Scanning included file: %s
no: Leter gjennom inkludert fil: %s

en: Scanning tags.
no: Leter gjennom tagger.

en: Scanning: %s
no: Leter: %s

en: Scrollbar Widget: Could not get geometry of thumb pixmap.
no: Rullefeltelement: Klarte ikke hente dimensjoner på "thumb pixmap".

en: Search String
no: Søkestreng

en: Searching for "%s"
no: Søker etter "%s"

en: Searching for "%s" in "%s"
no: Søker etter "%s" i "%s"

en: Searching included file %s
no: Leter gjennom inkludert fil %s

en: Searching tags file %s
no: Leter i tagfil %s

en: See ":help E312" for more information.
no: Se ":help E312" for mer informasjon.

en: See ":help W11" for more info.
no: Se ":help W11" for mer informasjon.

en: See ":help W12" for more info.
no: Se ":help W12" for mer informasjon.

en: See ":help W16" for more info.
no: Se ":help W16" for mer informasjon.

en: Select Directory dialog
no: "Velge katalog"-dialogvindu

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %ld of %ld Words; %ld of %ld Bytes
no: Valgte %s%ld av %ld linjer; %ld av %ld ord; %ld av %ld bytes

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %ld of %ld Words; %ld of %ld Chars; %ld of %ld Bytes
no: Valgte %s%ld av %ld linjer; %ld av %ld ord; %ld av %ld tegn; %ld av %ld bytes

en: Selection
no: Valg

en: Sending to printer...
no: Sender til skriver ...

en: Show base class of
no: Vis basisklasse av

en: Show class in hierarchy
no: Vis klasse i hierarki

en: Show class in restricted hierarchy
no: Vis klasse i begrenset hierarki

en: Show connections
no: Vis forbindelser

en: Show docu of
no: Vis docu av

en: Show overridden member function
no: Vis overstyrt medlemsfunksjon

en: Show size in Points
no: Vis størrelse i punkter

en: Show source of
no: Vis kilde til

en: Show this message
no: Vis denne meldingen

en: Signs for %s:
no: Skilt for %s:

en: Size:
no: Størrelse:

en: Sorry, help file "%s" not found
no: Fant ikke hjelpefilen "%s"

en: Sorry, no suggestions
no: Dessverre, ingen forslag

en: Sorry, only %ld suggestions
no: Dessverre bare %ld forslag

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
no: Denne kommandoen er deaktivert, Perl-biblioteket kunne ikke lastes.

en: Source Vim script
no: Kjør Vim-skript

en: Sponsor Vim development!
no: Støtt utviklingen av Vim!

en: Stack size increases
no: Stackstørrelse øker

en: Style:
no: Stil:

en: Swap file "
no: Swapfilen "

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
no: Swapfilen "%s" finnes, overskriv likevel?

en: Swap file already exists!
no: Swapfilen eksisterer allerede!

en: Swap files found:
no: Swapfiler funnet:

en: Tear off this menu
no: Riv av denne menyen

en: Testing the X display failed
no: Test av X-display feilet

en: Thanks for flying Vim
no: Takk for at du fløy Vim

en: The file was created on
no: Filen ble laget på

en: The only match
no: Det eneste treffet

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
no: Denne Vim-versjonen er kompilert uten differansefunksjonen.

en: This cscope command does not support splitting the window.
no: Denne cscope-kommandoen støtter ikke splitting av vinduet.

en: Toggle implementation/definition
no: Bytt mellom implementasjon/definisjon

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
no: For mange "+command"-, "-c command"- eller "--cmd kommando"-parametere

en: Too many compound flags
no: For mange sammensatte flagg

en: Too many edit arguments
no: For mange redigeringsparametere

en: Too many postponed prefixes
no: For mange utsatte forstavelser

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
no: For mange utsatte forstavelser og/eller sammensatte flagg

en: Too many regions in %s line %d: %s
no: For mange regioner i %s linje %d: %s

en: Top
no: Topp

en: Total number of words: %d
no: Totalt antall ord: %d

en: Trailing text in %s line %d: %s
no: Etterfølgende tekst i %s linje %d: %s

en: Type  :quit<Enter>  to exit Vim
no: Skriv  :quit<Enter>  for å avslutte Vim

en: Type number or click with mouse (<Enter> cancels):
no: Skriv nummer eller velg med musen (<Enter> avbryter)

en: Unable to read block 0 from
no: Klarte ikke lese blokk 0 fra

en: Unable to register a command server name
no: Klarer ikke registrere kommandotjenernavn

en: Undo number %ld not found
no: Angrenummer %ld ikke funnet

en: Unknown
no: Ukjent

en: Unknown option argument
no: Ukjent parameter til valg

en: Unrecognized flags in %s line %d: %s
no: Ukjent flagg i %s linje %d: %s

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
no: Ukjent eller duplisert element i %s linje %d: %s

en: Untitled
no: Uten navn

en: Up
no: Opp

en: Use Vim version 3.0.
no: Bruk Vim versjon 3.0.

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
no: Brukte CUT_BUFFER0 istedenfor tomt valg

en: Using swap file "%s"
no: Bruker swapfilen "%s"

en: VIM - ATTENTION
no: VIM - VIKTIG

en: VIM - Search and Replace...
no: VIM - Søk og erstatt ...

en: VIM - Search...
no: VIM - Søk ...

en: VIM - Vi IMproved
no: VIM - Vi IMproved - Forbedret Vi

en: VIM Error
no: VIM-feil

en: VIM: Can't open window!
no: VIM: Kan ikke åpne vindu!

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
no: VIMRUN.EXE ikke funnet i $PATH.
    Eksterne kommandoer kommer ikke til å vente etter fullføring.
    Se ":help win32-vimrun" for mer informasjon.

en: Vim - Font Selector
no: Vim - Skrifttypevelger

en: Vim E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
no: Vim E458: Kan ikke reservere fargekart, noen farger kan være feil

en: Vim Warning
no: Vim-advarsel

en: Vim dialog
no: Dialogvindu for Vim

en: Vim dialog...
no: Vim dialogvindu ...

en: Vim error
no: Vim-feil

en: Vim error: ~a
no: Vim-feil: ~a

en: Vim exiting with %d
no: Vim avslutter med %d

en: Vim is open source and freely distributable
no: Vim er åpen kildekode og kan fritt distribueres

en: Vim: Caught %s event
no: Vim: Mottok "%s"-hendelse

en: Vim: Caught deadly signal
no: Vim: Mottok dødelig signal

en: Vim: Caught deadly signal %s
no: Vim: Mottok dødelig signal %s

en: Vim: Double signal, exiting
no: Vim: Dobbelt signal, avslutter

en: Vim: Error reading input, exiting...
no: Vim: Feil under lesing av inndata, avslutter ...

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
no: Vim: Feil: Feil under start av gvim fra NetBeans

en: Vim: Finished.
no: Vim: Ferdig.

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
no: Vim: Uventet ødeleggelse av hovedvinduet

en: Vim: Reading from stdin...
no: Vim: Leser fra stdin ...

en: Vim: Received "die" request from session manager
no: Vim: Mottok "dø"-forespørsel fra øktbehandleren

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
no: Vim: Advarsel: Inndata kommer ikke fra en terminal

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
no: Vim: Advarsel: Utdata går ikke til en terminal

en: Vim: preserving files...
no: Vim: Bevarer filer ...

en: W10: Warning: Changing a readonly file
no: W10: Advarsel: Forandrer en skrivebeskyttet fil

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
no: W11: Advarsel: Filen "%s" er forandret siden redigeringen startet

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
no: W12: Advarsel: Filen "%s" er forandret og bufferen var også forandret i Vim

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
no: W13: Advarsel: Filen "%s" er blitt opprettet etter at redigeringen startet

en: W14: Warning: List of file names overflow
no: W14: Advarsel: Listen med filnavn er overfylt

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
no: W15: Advarsel: Feil linjeseparator, det er mulig ^M mangler

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
no: W16: Advarsel: Rettighetene til filen "%s" er forandret siden redigeringen startet

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
no: W17: Arabisk trenger UTF-8, utfør ':set encoding=utf-8'

en: W18: Invalid character in group name
no: W18: Ugyldig tegn i gruppenavn

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
no: ADVARSEL: Filen er blitt forandret siden den ble lest!!!

en: WARNING: Windows 95/98/ME detected
no: ADVARSEL: Windows 95/98/ME oppdaget

en: Warning
no: Advarsel

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
no: Advarsel: Kan ikke finne ordliste "%s.%s.spl" eller "%s.ascii.spl"

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
no: Advarsel: Gikk uventet inn i en annen buffer (sjekk autokommandoer)

en: Warning: region %s not supported
no: Advarsel: Region %s ikke støttet

en: Warning: terminal cannot highlight
no: Advarsel: Terminalen kan ikke utheve

en: While opening file "
no: Under åpning av filen "

en: Window position: X %d, Y %d
no: Vindusposisjon: X %d, Y %d

en: Word added to %s
no: Ord lagt til %s

en: Word from other line
no: Ord fra annen linje

en: Word removed from %s
no: Ord fjernet fra %s

en: Write partial file?
no: Skrive delvis fil?

en: Writing spell file %s...
no: Lagrer stavefil %s...

en: Writing suggestion file %s...
no: Skriver forslagsfil %s...

en: Writing viminfo file "%s"
no: Lagrer viminfo-fil "%s"

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
no: Feil CHECKCOMPOUNDPATTERN-verdi i %s linje %d: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
no: Feil COMPOUNDMIN-verdi i %s linje %d: %s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
no: Feil COMPOUNDSYLMAX-verdi i %s linje %d: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
no: Feil COMPOUNDWORDMAX-verdi i %s linje %d: %s

en: XSMP ICE connection watch failed
no: Overvåkning av XSMP ICE-forbindelse feilet

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
no: XSMP SmcOpenConnection feilet: %s

en: XSMP handling save-yourself request
no: XSMP håndterer "redd-deg-selv"-forespørsel

en: XSMP lost ICE connection
no: XSMP mistet ICE-forbindelsen

en: XSMP opening connection
no: XSMP åpner forbindelse

en: Xref has a
no: Xref har en

en: Xref referred by
no: Xref referert av

en: Xref refers to
no: Xref refererer til

en: Xref used by
no: Xref brukt av

en: YES
no: JA

en: Zero count
no: Antall repeteringer er null

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
no: [KONVERTERINGSFEIL i linje %ld]

en: [CR missing]
no: [CR mangler]

en: [Deleted]
no: [Slettet]

en: [Device]
no: [Enhet]

en: [File too big]
no: [Filen er for stor]

en: [Help]
no: [Hjelp]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
no: [ULOVLIG BYTE i linje %ld]

en: [Incomplete last line]
no: [Ufullstendig sistelinje]

en: [Location List]
no: [Plassliste]

en: [NL found]
no: [NL funnet]

en: [NOT converted]
no: [IKKE konvertert]

en: [New DIRECTORY]
no: [Ny KATALOG]

en: [New File]
no: [Ny fil]

en: [New file]
no: [Ny fil]

en: [New]
no: [Ny]

en: [No Name]
no: [Uten navn]

en: [No write since last change]
no: [Ikke lagret siden forrige forandring]

en: [Not edited]
no: [Uredigert]

en: [Permission Denied]
no: [Tilgang nektet]

en: [Preview]
no: [Forhåndsvisning]

en: [READ ERRORS]
no: [LESEFEIL]

en: [RO]
no: [SB]

en: [Read errors]
no: [Lesefeil]

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
no: [kall] totale "re/malloc()"-er %lu, totale "free()"-er %lu

en: [converted]
no: [konvertert]

en: [crypted]
no: [kryptert]

en: [dos format]
no: [dos-format]

en: [file ..]       edit specified file(s)
no: [file ..]       rediger spesifisert(e) fil(er)

en: [long lines split]
no: [lange linjer splittes]

en: [mac format]
no: [mac-format]

en: [noeol]
no: [ingenlinjeslutt]

en: [readonly]
no: [skrivebeskyttet]

en: [unix format]
no: [unix-format]

en: after
no: etter

en: and run diff with the original file to check for changes)
no: og sammenligne den mot den originale filen for å finne forandringer)

en: attempt to refer to deleted buffer
no: forsøk på å referere til slettet buffer

en: attempt to refer to deleted window
no: forsøk på å referere til slettet vindu

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
no: fjerner autokommando automatisk: %s <buffer=%d>

en: autocommand %s
no: autokommando %s

en: before
no: før

en: block of %ld lines yanked
no: blokk med %ld linjer kopiert til utklippstavlen

en: block of 1 line yanked
no: blokk med 1 linje kopiert til utklippstavlen

en: buffer is invalid
no: buffer er ugyldig

en: by
no: av

en: by Bram Moolenaar et al.
no: av Bram Moolenaar med flere

en: called inputrestore() more often than inputsave()
no: kalte inputrestore() oftere enn inputsave()

en: calling %s
no: kaller %s

en: can't delete OutputObject attributes
no: Kan ikke slette "OutputObject"-attributter

en: can't read output of 'charconvert'
no: Kan ikke lese utdata fra 'charconvert'

en: cannot change console mode ?!
no: kan ikke forandre konsollmodus ?!

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
no: kan ikke opprette buffer/vindukommando: Objektet slettes

en: cannot delete line
no: kan ikke slette linje

en: cannot get line
no: kan ikke hente linje

en: cannot insert line
no: kan ikke sette inn linje

en: cannot insert/append line
no: kan ikke sette inn/legge til linje

en: cannot open
no: kan ikke åpne

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
no: kan ikke registrere callback-kommando: Buffer/vindu er allerede slettet

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
no: kan ikke registrere callback-kommando: Buffer/vindureferanse ikke funnet

en: cannot replace line
no: kan ikke erstatte linje

en: cannot save undo information
no: kan ikke lagre angre-informasjon

en: cannot set line(s)
no: kan ikke sette linje(r)

en: cannot yank; delete anyway
no: kan ikke kopiere til utklippstavle; slett likevel

en: change
no: forandring

en: changes
no: forandringer

en: close
no: lukk

en: cmd: %s
no: kommando: %s

en: connected
no: oppkoblet

en: continuing in %s
no: fortsetter i %s

en: could not source "%s"
no: kunne ikke kjøre "%s"

en: couldn't open buffer
no: klarte ikke å åpne buffer

en: cs_create_connection exec failed
no: Utføring av cs_create_connection feilet

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
no: cs_create_connection: fdopen for fr_fp feilet

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
no: cs_create_connection: fdopen for to_fp feilet

en: cscope commands:
no: cscope-kommandoer:

en: cscope connection %s closed
no: cscope-forbindelsen %s stengt

en: cursor position outside buffer
no: markørposisjon utenfor buffer

en: defaulting to '
no: faller tilbake på '

en: deleted block 1?
no: slettet blokk 1?

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
no: ikke avslutt editoren før filen er skikkelig lagret!

en: environment variable
no: miljøvariabel

en: error handler
no: feilbehandler

en: error list %d of %d; %d errors
no: feilliste %d av %d; %d feil

en: expressions disabled at compile time
no: uttrykk deaktivert på kompileringsstadiet

en: fewer lines
no: linjer fjernet

en: file
no: fil

en: filename / context / line
no: filnavn / kontekst / linje

en: finished sourcing %s
no: ferdig med kjøring av %s

en: freeing %ld lines
no: frigjør %ld linjer

en: gvimext.dll error
no: Feil i gvimext.dll

en: help
no: hjelp

en: hidden option
no: skjult valg

en: in path ---
no: i sti ---

en: invalid attribute
no: ugyldig attributt

en: invalid buffer number
no: ugyldig buffernummer

en: invalid expression
no: ugyldig uttrykk

en: invalid mark name
no: ugyldig merkenavn

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
no: er en enhet (frakoblet med 'opendevice'-valg)

en: is a directory
no: er en katalog

en: is not a file
no: er ikke en fil

en: is not a file or writable device
no: er ikke en fil eller skrivbar enhet

en: is read-only (add ! to override)
no: er skrivebeskyttet (legg til ! for å overstyre)

en: keyboard interrupt
no: tastaturavbrudd

en: line %4ld:
no: linje %4ld:

en: line %6d, word %6d - %s
no: linje %6d, ord %6d - %s

en: line %ld
no: linje %ld

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
no: linje %ld av %ld --%d%%-- kol

en: line %ld: %s
no: linje %ld: %s

en: line %ld: could not source "%s"
no: linje %ld: Kunne ikke kjøre "%s"

en: line %ld: sourcing "%s"
no: linje %ld: kjører "%s"

en: line less
no: linje fjernet

en: line number out of range
no: linjenummer utenfor område

en: linenr out of range
no: linjenummer utenfor område

en: logoff
no: logg av

en: mark not set
no: merke ikke satt

en: match %d
no: treff %d

en: match %d of %d
no: treff %d av %d

en: maximal
no: maksimal

en: mch_get_shellsize: not a console??
no: mch_get_shellsize: Ikke et konsoll??

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
no: meny:  Rediger->Globale innstillinger->Innsettingsmodus av/på

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
no: meny:  Rediger->Globale innstillinger->Vi-kompatibilitet av/på

en: menu  Help->Orphans           for information
no: meny:  Hjelp->Foreldreløse        for informasjon

en: menu  Help->Sponsor/Register  for information
no: meny:  Hjelp->Støtte/Registrering  for informasjon

en: more line
no: linje lagt til

en: more lines
no: linjer lagt til

en: new shell started
no: nytt skall startet

en: no
no: nei

en: no cscope connections
no: ingen cscope-forbindelser

en: no specific match
no: ingen spesifikke treff

en: no such buffer
no: bufferen finnes ikke

en: no such window
no: vinduet finnes ikke

en: no syncing
no: ingen synkronisering

en: not
no: ikke

en: not allowed in the Vim sandbox
no: ikke tillatt i Vim-sandkassen

en: not found
no: ikke funnet

en: not found in 'runtimepath': "%s"
no: ikke funnet i 'runtimepath': "%s"

en: not implemented yet
no: ikke implementert enda

en: number changes  time
no: nummer forandringer tidspunkt

en: pe_line_count is zero
no: pe_line_count er null

en: pre-vimrc command line
no: pre-vimrc kommandolinje

en: read from Netbeans socket
no: les fra Netbeans-socket

en: readonly attribute
no: skrivebeskyttet attributt

en: recording
no: spiller inn

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
no: Erstatt med %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?

en: row %d column %d
no: rad %d kolonne %d

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
no: Søket traff BUNNEN, fortsetter fra TOPPEN

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
no: Søket traff TOPPEN, fortsetter fra BUNNEN

en: shell
no: skall

en: shell returned %d
no: skallet returnerte %d

en: shutdown
no: kjør ned

en: softspace must be an integer
no: "softspace" må være et heltall

en: sourcing "%s"
no: kjører "%s"

en: stack_idx should be 0
no: stack_idx skulle være 0

en: string cannot contain newlines
no: streng kan ikke inneholde linjeskift

en: syncing on C-style comments
no: synkroniserer C-lignende kommentarer

en: syncing starts
no: synkronisering starter

en: tag %d of %d%s
no: tag %d av %d%s

en: tagname
no: navn på tag

en: to %s on %s
no: til %s på %s

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
no: skriv  :help cp-default<Enter>    for informasjon

en: type  :help iccf<Enter>       for information
no: skriv  :help iccf<Enter>          for informasjon

en: type  :help register<Enter>   for information
no: skriv  :help register<Enter>      for informasjon

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
no: skriv  :help sponsor<Enter>       for informasjon

en: type  :help version9<Enter>   for version info
no: skriv  :help version9<Enter>      for versjonsinfo

en: type  :help windows95<Enter>  for info on this
no: skriv  :help windows95<Enter>     for informasjon

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
no: skriv  :help<Enter>  eller  <F1>  for on-line hjelp

en: type  :q<Enter>               to exit
no: skriv  :q<Enter>                  for å avslutte

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
no: skriv  :set nocp<Enter>           for standard Vim

en: unknown flag:
no: ukjent flagg:

en: unknown option
no: ukjent valg

en: unknown vimOption
no: ukjent vimOption

en: version
no: versjon

en: where case is ignored prepend / to make flag upper case
no: der bokstavstørrelse ignoreres, legg til / i begynnelsen for å gjøre flagget om til stor bokstav

en: window index is out of range
no: indeks for vindu er utenfor område

en: window is invalid
no: vindu er ugyldig

en: with (classic) GUI.
no: med (klassisk) GUI.

en: with Carbon GUI.
no: med Carbon GUI.

en: with Cocoa GUI.
no: med Cocoa GUI.

en: with GTK GUI.
no: med GTK GUI.

en: with GTK-GNOME GUI.
no: med GTK-GNOME GUI.

en: with GTK2 GUI.
no: med GTK2 GUI.

en: with GTK2-GNOME GUI.
no: med GTK2-GNOME GUI.

en: with GUI.
no: med GUI.

en: with Photon GUI.
no: med Photon GUI.

en: with X11-Athena GUI.
no: med X11-Athena GUI.

en: with X11-Motif GUI.
no: med X11-Motif GUI.

en: with X11-neXtaw GUI.
no: med X11-neXtaw GUI.

en: without GUI.
no: uten GUI.

en: writelines() requires list of strings
no: writelines() krever en liste av strenger

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
no: skriving til enhet er slått av med 'opendevice'-valg
